Γ' Εθνική: Αστραπή Μεσοποταμίας - Θύελλα Σαρακηνών 0-1 | φωτο - βίντεο

Οι Εδεσσαίοι χαμογέλασαν στο 49’, οπότε πέτυχαν το 0-1, χάρη στο οποίο γκολ πήραν την πολύτιμη νίκη

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Την ευκαιρία να «αναρριχηθεί» στον πίνακα της βαθμολογίας έχασε- πριν από λίγο- στο γήπεδό της η Αστραπή Μεσοποταμίας, γνωρίζοντας- στο πλαίσιο της εμβόλιμης 8ης αγωνιστικής- την ήττα με σκορ 0-1 από τη Θύελλα Σαρακηνών που, αντίθετα με τους «κιτρινόμαυρους», χάρη στην πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο τρέχον πρωτάθλημα, ανέκαμψε τόσο ψυχολογικά όσο- κύρια-βαθμολογικά.

Αναφορικά, τώρα, με το παιχνίδι αυτό καθαυτό, αλήθεια είναι, ότι η Αστραπή παρουσίασε δύο πρόσωπα κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, καλή στο α’ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο, βάσει των ευκαιριών που δημιούργησε, θα μπορούσε να προηγηθεί στο σκορ, ενώ όταν στο 49’ βρέθηκε πίσω στο σκορ, τότε, χάνοντας την αυτοσυγκέντρωσή της, μοιραία δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με αποτέλεσμα να γνωρίσει και την ήττα.

Τέλος, να αναφέρουμε πως η ομάδα της Μεσοποταμίας έχει αρκετά παράπονα από την διαιτησία, κυρίως για μια φάση στο 72′ όταν από πάσα του Ταρέλι, ο Κοκοβίδης βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα, αλλά ο κ. Ευστράτιος Σουλίδης σταμάτησε την φάση υποδεικνύοντάς τον σε θέση οφσάιντ.

το φιλμ του αγώνα
04′ Μεγάλη ευκαιρία για την Αστραπή. Σουτ από κοντά ο Σαββόπουλος, έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας
10′ Πλασέ του Ταρέλι στη μικρή περιοχή, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας
14′ Σουτ του Γκεσιου από την μεγάλη περιοχή μπλόκαρε ο Κρατσιος
30′ Μεγάλη ευκαιρία για την Αστραπή. Γέμισε ο Στασινόπουλος από φάουλ, ο Σαββόπουλος με προβολή έστειλε ελάχιστα άουτ.
37′ Σουτ από κοντά ο Γκέσιος (Θύελλα) λίγο άουτ
49′: ΓΚΟΛ για την Θύελλα. Με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Γκέσιος έκανε το 0-1
61′ μακρινό δυνατό σουτ ο Τσορμπας, απεκρουσε ο Κράτσιος
72′ Πάσα του Ταρέλι, βγήκε ο Κοκοβίδης τετ α τετ, αλλά το σφύριξε οφ σάιντ
73′ δυνατό σουτ ο Σαββόπουλος, ελάχιστα άουτ
75′ Τετ α τετ του Γκέσιου, απέκρουσε ο Κράτσιος
76′ Ξανά ο Γκέσιος, πήγε να κρεμάσει τον Κράτσιο από το κέντρο, ελάχιστα άουτ