ΕΚΑΣΔΥΜ Κύπελλο "Νίκος Ακουμιανάκης": ΑΕ Διόσκουροι Κοζάνης-Αριστοτέλης Φλώρινας 57-83

Οι Διόσκουροι ηττήθηκαν στον αγώνα κυπέλλου από τον Αριστοτέλη Φλώρινας που αγωνίζεται στην Γ΄ εθνική με σκορ 57-83.

Οι κοζανίτες ξεκίνησαν πολύ καλά τον αγώνα και προηγήθηκαν και με 5 πόντους αλλά το δεκάλεπτο έληξε στο 19-19. Στη συνέχεια ήταν φανερή η διαφορά στην δύναμη καθώς οι νεαροί μας παίκτες δεν άντεξαν το μπασκετικό ξύλο που υπάρχει σε όλες τις εθνικές κατηγορίες ( το γυμναστήριο είναι μονόδρομος) και έμειναν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο 29-46. Το 3ο δεκάλεπτο κύλησε στο ίδιο μοτίβο και το σκορ στο 42-58. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε η αντεπίθεση των κυανόμαυρων και η διαφορά μειώθηκε σε μονοψήφια νούμερα αλλά η εμπειρία των παικτών της Φλώρινας δεν άφησε περιθώρια για κάτι καλύτερο.

Για τους Διόσκουρους χρησιμοποιήθηκαν όλοι οι αθλητές στο εκτενές rotation που έγινε, αποκτώντας πολύτιμες εμπειρίες καθώς με τον μέσο όρο ηλικίας στα 18 έτη πρέπει να γεμίσουν παραστάσεις. Διακρίθηκαν οι Καπενής, Παπαγιάννης, Μανακίτσας και Καλημέρης. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Κηπουρίδης από το παιδικό τμήμα που κολύμπησε στα βαθιά.

Γενικά ο αγώνας ήταν ένα καλό μάθημα απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα σε μια εβδομάδα που οι προπονήσεις είχαν πολλές απουσίες λόγω φροντιστηρίων και τραυματισμών. Χρειάζονται πολλές προπονήσεις και πολύ υπομονή για να φτάσουμε στο αποτέλεσμα που θέλουμε. Πλέον με το πρόγραμμα των γηπέδων να έχει ανακοινωθεί θεωρούμε πως τα πράγματα θα πάρουν τον δρόμο τους.

Παρά την διαφορά στο σκορ η ομάδα μας έδειξε πράγματα. Όλοι οι παίκτες παίρνουν τις ευκαιρίες για να δείξουν τι μπορούν να κάνουν χωρίς να μας ενδιαφέρει το αποτέλεσμα. Τα περιθώρια βελτίωσης είναι τεράστια και εμείς έχουμε την υπομονή να τα περιμένουμε γιατί πιστεύουμε σε αυτούς.

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους φιλάθλους που κατέβηκαν για να βοηθήσουν την ομάδα μας.