Α΄ τοπικό ΕΚΑΣΔΥΜ: Αρίων Πτολεμαΐδας - ΑΕ Διόσκουροι Κοζάνης 76-78.

Συγκλονιστική πρεμιέρα για την Α.Ε. Διόσκουροι Κοζάνης όπου με buzzer beater από το κέντρο πήρε την νίκη μέσα στην έδρα του Αρίων Πτολεμαΐδας με σκορ76-78.

Οι 2 ομάδες που προέρχονται από συνενώσεις και με σαφή προσανατολισμό στα νέα παιδιά έδωσαν έναν καταπληκτικό αγώνα και προσέφεραν πολλές συγκινήσεις στους φιλάθλους και των 2 ομάδων.
Το 1ο δεκάλεπτο ήταν ιδανικό για τους Κοζανίτες όπου προηγήθηκαν με σκορ 15-24 με buzzer beater του Στολτίδη.

Η διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο πήγε και στους 14 πόντους αλλά η ομάδα της Πτολεμαίδας έκανε την αντεπίθεση και τελικά το ημίχρονο έκλεισε 33-41 με buzzer beater το Πέπα.
Στο 3ο δεκάλεπτο έκλεισε η ψαλίδα με τον Αρίων να φτάνει στον πόντο αλλά μετά η διαφορά ξαναπήγε  στους 8 χωρίς buzzer beater σε αυτό το δεκάλεπτο…..

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν απίστευτο με τις συνεχείς διακυμάνσεις στο σκορ και με τις 2 ομάδες να αλλάζουν το προβάδισμα και τον Γιαμούζη να έχει 8 στα 9 τρίποντα με τα 4 τρίποντα στο 4ο δεκάλεπτο και να βγάζει καπνούς. Αλλά οι Σκαρκαλάς, Καπενής και Παπαγιάννης έδωσαν ρεσιτάλ στην επίθεση με μαέστρο τον Καραλίβανο όπου μοίρασε 5 ασίστ.

Στα κρίσιμα σημεία σκόραραν ο Τσιμπέρης όπου έπαιξε και καταπληκτική άμυνα, ο Μαυρίδης που έκανε αλάνθαστο 2 way-ματς, ο Μανακίτσας που ήταν πιο ψυχρός και από φίδι στην κατάψυξη βάζοντας 6 στις 7 βολές αλλά και ο Κηπουρίδης από το παιδικό που δεν χαμπαριάζει από ντέρμπυ.

Πολύ καλοί ήταν οι Ζολώτας και Καλημέρης που αναλώθηκαν στο μαρκάρισμα του Νεοφυτίδη. Όπως είναι προφανές ο κόουτς Χωλόπουλος χρησιμοποίησε και τους 12 παίκτες (τους 2 λιγότερο),  σε πολύ κρίσιμα σημεία δίνοντας εμπειρίες που στο μέλλον θα είναι πολύτιμες.

Το ματς πήγε στο καλάθι και εκεί ο Παπαδόπουλος έβαλε το τρίποντο του παιχνιδιού μέχρι το επόμενο.

Στην τελευταία επίθεση οι Διόσκουροι έκαναν 2 προσπάθειες και έφαγαν μπόλικο ξύλο, με τον Παπαγιάννη και τον Καπενή που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, βρέθηκαν 5 άτομα στο έδαφος και η μπάλα ήταν για τους κυανόμαυρους. Εκεί ήρθε ο σοβαρός τραυματισμός του Μανακίτσα στο κεφάλι του έφυγε η μπάλα, την πήρε ο αντίπαλος παίκτης την πέταξε στο κέντρο εν μέσω πανηγυρισμών της κερκίδας αλλά εκεί βρέθηκε ο Σκαρκαλάς που την πέταξε στο τελευταίο δευτερόλεπτο και η μπάλα μπήκε στο καλάθι κόβοντας το ρεύμα ( τον Άλεξ τον φωνάζουν και ηλεκτρολόγο και αποφασίσαμε να σας ενημερώνουμε και για τις διακοπές ρεύματος) στο γήπεδο.

Θυμηθήκαμε πάλι πως αν δεν τραγουδήσει η χοντρή δεν τελειώνει η παράσταση και θα κρατήσουμε την χαρά των παιδιών από αυτή την νίκη.

Η ομάδα μας έκανε μια πολύτιμη νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι σε έναν πολύ άξιο αντίπαλο και αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά της Κοζάνης αλλά και της Πτολεμαΐδας για το θέαμα που μας χάρισαν.

Ο Άλεξ πήγε ταπεινά στα αποδυτήρια και μάζεψε τις στολές πριν βγει ομόφωνα MVP.

Η εικόνα του παιχνιδιού:ΑΕ Διόσκουροι (Χωλόπουλος)