Α’ ΕΚΑΣΔΥΜ: Μέγας Αλέξανδρος – ΑΕ Διόσκουροι Κοζάνης 51-93

Ένα τοπικό ντέρμπυ που οι Διόσκουροι το μετέτρεψαν σε παράσταση για ένα ρόλο και επικράτησαν σε όλους τους τομείς με τελικό σκορ 51-93.

Το 1ο δεκάλεπτο τελείωσε με double score 10-20 και ήταν ενδεικτικό της συνέχειας όπου ο Παπαγιάννης πήρε το όπλο του και εκτέλεσε (ευτυχώς δεν έγινε καμιά καταγγελία στο 1142 γιατί αυτό κάπνιζε). Το ημίχρονο έκλεισε στο 23-43 παρά τα αρκετά χαμένα lay up των κυανόμαυρων με την φάση του δεκαλέπτου να είναι το κόψιμο του Καπενή που κυνήγησε στον αιφνιδιασμό τον αντίπαλο περιφερειακό και τον έκοψε πολύ ψηλά.

Το 2ο ημίχρονο είχε τα ίδια χαρακτηριστικά με το 1ο και τον ρυθμό του παιχνιδιού να τον ελέγχουν οι αθλητές του κόουτς Χωλόπουλου και το σκορ του 3ου δεκαλέπτου να κλείνει στο 35-75.

Η τακτική των Διόσκουρων έπαιξε καταληκτικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα, μιας και στα τοπικά ντέρμπυ εξομαλύνονται οι διαφορές,  αλλά εν προκειμένω οι έμπειροι αντίπαλοι δεν μπόρεσαν να κάνουν το παιχνίδι τους και η νεανικότητα της ομάδας μας χρησιμοποιήθηκε στο έπακρον.

Ο MVP του αγώνα δεν ήταν άλλος από τον Γιώργο Παπαγιάννη που έκανε πράματα και θάματα, πάρα πολύ καλή απόδοση για έναν ακόμα αγώνα ο Καπενής που επικράτησε στην ρακέτα μαζί με το θηρίο που ονομάζεται Ζολώτας. Πολύ καλό παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση από τον Χάρη Βασιλόπουλο που αγρίεψε μαζί με τους Στολτίδη και Μανακίτσα.

Γενικά πρέπει να πούμε ότι σιγά σιγά κερδίζουμε τους παίκτες έναν έναν καθώς τους πετάξαμε στα βαθιά (από το παιδικό πέρσι στο ανδρικό φέτος) και με μέσο όρο ηλικίας στα 17 έτη χρειάζεται υπομονή για να ολοκληρωθεί η διαδικασία (trust the process).