ΕΚΑΣΔΥΜ - Εφηβικό πρωτάθλημα: Α.Ε. Διόσκουροι Κοζάνης - Πρωτέας Γρεβενών 58-44 | φωτο - βίντεο

Σε ένα γεμάτο γήπεδο διεξήχθη το ντέρμπυ μεταξύ των Διόσκουρων Κοζάνης και του Πρωτέα Γρεβενών για το εφηβικό πρωτάθλημα με τους κυανόμαυρους να παίρνουν το ροζ φύλλο αλλά και την διαφορά από το 1ο παιχνίδι και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 58-44.

Τα ηλικιακά πρωταθλήματα κεντρίζουν το ενδιαφέρον των φιλάθλων και ειδικά σε αυτό το παιχνίδι είχαμε την ευκαιρία να δούμε πολλούς αθλητές και από τις 2 ομάδες να ξεδιπλώνουν στο παρκέ το ταλέντο τους.
Ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπυ από την αρχή με το 1ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-19 και τον Σκαρκαλά να τιμωρεί από το τρίποντο με 3 συνεχόμενα.

Το 2ο δεκάλεπτο κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο με τους 2 προπονητές να δοκιμάζουν τακτικές και τους αθλητές να δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους. Ο Πρωτέας, με την γραμμή των περιφερειακών να αποδίδει πολύ καλό μπάσκετ, το σκορ πήγαινε πόντο πόντο και τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, με τους ψηλούς των Διόσκουρων και το inside game να πάει καλά, το σκορ ημιχρόνου πήγε στο 36-35, μελανό σημείο ο τραυματισμός του Παπαγιάννη όπου έσφιξε τα δόντια έδεσε το πόδι και ξαναμπήκε στο παιχνίδι.
Στο 3ο δεκάλεπτο οι άμυνες σφίξαν για τα καλά, το άγχος μεγάλωσε και το σκορ μετά βίας πήγε στο 44-40.

Τελευταίο δεκάλεπτο και εκεί έγινε το ξέσπασμα των Διόσκουρων καθώς περιορίστηκαν τα λάθη, επικράτησαν στην ρακέτα με τον Ζολώτα να κερδίζει όλες τις μονομαχίες, και άνοιξαν το γήπεδο.  Καλύτερος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Ζολώτας με τους Σκαρκαλά, Καραλίβανο, Παπαγιάννη, Βασιλόπουλο, Μαυρίδη και Αγορίτσα να ακολουθούν. Ο Καλημέρης δεν μπόρεσε να αγωνιστεί καθώς είχε πυρετό, και ο Κηπουρίδης καθώς προέρχεται από τραυματισμό.

Η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι ήταν φανταστική και ευχαριστούμε θερμά όλα τα παιδιά της Κοζάνης, να σημειώσουμε ότι ήταν από όλες τις ομάδες της πόλης, για την υποστήριξή τους.

Τα ηλικιακά πρωταθλήματα έχουν μεγάλο ενδιαφέρον και πρωταγωνιστές πρέπει να είναι τα παιδιά που αγωνίζονται. Οι 2 προπονητές είναι δεδομένο ότι έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά αλλά το μεγάλο μπράβο πάει στα παιδιά και των 2 ομάδων που μάζεψαν τόσο κόσμο στο γήπεδο με την αξία τους. Όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να κάνουμε πίσω και να αφήσουμε τα παιδιά να εκφραστούν.

Πλέον οι Διόσκουροι βρίσκονται στην 1η θέση της βαθμολογίας του ομίλου και έχουν καλές πιθανότητες με νίκη επί του Κεραυνού την τελευταία αγωνιστική να προκριθούν απευθείας στο final 4 όπου εκεί οι αγώνες θα είναι πολύ διαφορετικοί.