Α' ΕΚΑΣΔΥΜ: ΓΣΚ Λασσάνης - Φοίνικας Κοζάνης 58-61

Μια μεγάλη και δίκαιη νίκη πέτυχε η ομάδα του Φοίνικα Κοζάνης  με σκορ 61-58 απέναντι στην ομάδα του Λασσάνη.
Η Φοίνικας μπήκε από την αρχή με πάθος και καλά διαβασμένος  ενώ στην άμυνα έδωσαν όλοι οι παίχτες τον καλύτερο τους εαυτό.
Σε ένα αγώνα που προηγήθηκε και ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα με το ημίχρονο το σκορ να είναι 28-21.
Παρόλα αυτά λίγο έλειψε 2 φορές να κάνει  δώρο και πάλι το παιχνίδι από δικά του και μόνο λάθη όπως την προηγούμενη αγωνιστική.
Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό με τον Φοίνικα  να κάνει λάθη να δίνει δικαίωμα στον αντίπαλο να πλησιάσει και να περάσει και με 2 πόντους μπροστά λίγο πριν το τέλος αλλά με καλή άμυνα (και μεγάλη αστοχία στις βολές στα τελευταία λεπτά) κατάφερε  να κερδίσει ένα δικό του παιχνίδι.

Επόμενη αγωνιστική πάλι στην Κοζάνη την επόμενη Κυριακή σε ένα ακόμα δύσκολο αγώνα με αντίπαλο την ομάδα των Διόσκουρων.

ΓΣΚ ΛΑΣΣΑΝΗΣ (Πατσώνας): Πλιάκης 9, Κωνσταντινίδης 3, Πάπιστας 3(1), Μαδίκας 11(1), Σταυρόπουλος 10(2), Λαμπρόπουλος 8, Κοκκίνης, Κωτούλας, Αντωνιάδης 14.

Α.Σ. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Μήτσιαλος): Χαντάβας, Ασλανίδης 9, Ζιάμπας 11, Καρέντζος 4, Ματούλας 19(3), Κυριαζάκος 4, Δούμας 7(1), Πολυζόπουλος, Ευαγγέλου, Ανδρίτσος 7.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 1ο 10-12, 2ο 11-16 (ημ.21-28), 3ο 18-18, 4ο 19-15 (τελ. 58-61).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρινέλης – Καπάνταης
ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ: Κατωτικίδου – Ζιούζιος