Α' ΕΚΑΣΔΥΜ: Φοίνικας Πτολεμαΐδας - Φοίνικας Κοζάνης 76-74 | βίντεο

Αποδεκατισμένη παρατάχθηκε η ομάδα μας στον αγώνα με τον Φοίνικα Κοζάνης, έχοντας επτά απουσίες , οι δύο μάλιστα με εισαγωγή στο νοσοκομείο την εβδομάδα που μας πέρασε, τους οποίους ευχόμαστε και περαστικά.

Τα κενά αναπληρώθηκαν με το παραπάνω με τη ψυχή και την καρδιά που έδειξαν όλοι όσοι μπήκαν στο παιχνίδι, μαρτυρώντας τον χαρακτήρα που προσπαθεί να χτίσει η ομάδα μας.

Η εκκίνηση του αγώνα ήταν σημαντική για τη ψυχολογία των παικτών και καθόρισε το ρυθμό του αγώνα για τα επόμενα δεκάλεπτα.

Το πρώτο δεκάλεπτο με 24-18 ανήκει στην ομάδα μας αλλά στο δεύτερο η κούραση και οι κακές επιλογές έδωσαν στους φιλοξενούμενους την ευκαιρία να ισοφαρίσουν με ένα 16-22, κλείνοντας το ημίχρονο με 40-40.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τη δύναμη των ψηλών τους και πέρασαν μπροστά με 55-61. Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι με εκατέρωθεν τρίποντα, τα οποία συνοδεύτηκαν από δυνατές μονομαχίες και άλλα πολλά σημαντικά σουτ. Εκεί κυριάρχησε το πάθος των παικτών μας, όπου κέρδισαν τις περισσότερες φάσεις και τις μικρές λεπτομέρειες, που σου δίνουν την ευκαιρία να κοιτάξεις τη νίκη ακόμα και όταν βρίσκεσαι για 10 πόντους πίσω, 8 λεπτά πριν λήξει το παιχνίδι.

Το φινάλε συγκλονιστικό . Με το σκορ 71-73 ο Ζιάμπας ύστερα από κλέψιμο έχασε μόνος του εξ'επαφής το εύκολο lay up , η ομάδα μας στην επόμενη επίθεση κάνει επιθετικό φάουλ χάνοντας την ευκαιρία να πλησιάσει. Στην μετέπειτα άμυνα κλέβουμε τη μπάλα με τον Τσολάκη, αλλά και πάλι δε καταφέρουμε να σκοράρουμε λόγω βημάτων, όπως και οι φιλοξενούμενοι που έκαναν επιθετικό με τον Ζιάμπα στην εξαιρετική άμυνα του Μπίγγα.

Στο τελευταίο λεπτό ο Ασλανίδης με 1/2 βολές χάνει την ευκαιρία να δώσει στην ομάδα του την ασφαλή διαφορά των τεσσάρων πόντων και στην επαναφορά μετά από τάιμ άουτ, οι φιλοξενούμενοι επιλέγουν το σκόπιμο φάουλ για να οδηγήσουν την ομάδα μας στις βολές, με το σκορ στο 71-74. Ο Πανίδης σκοράρει τη πρώτη (72-74) αλλά χάνει τη δεύτερη και ο Ιωσήφ ως από μηχανής θεός παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ από τα ψηλά κορμιά του Φοίνικα και κερδίζει το φάουλ. Με ψύχραιμο χέρι ισοφαρίζει σε  74-74 και στα 13'' που απομένουν η σχεδιασμένη επίθεση του Φοίνικα Κοζάνης καταλήγει άστοχη με το τρίποντο του Χαντάβα.

Τα 8 δευτερόλεπτα στο rebound του Πανίδη κύλησαν σαν αιωνιότητα στις καρδιές των φιλάθλων και των παικτών. Ο Πανίδης τρέχει στο ανοιχτό γήπεδο, όπου βλέπει τον Τσολάκη κοντά στο καλάθι των φιλοξενούμενων, τον οποίο και τροφοδοτεί αμέσως. Εκεί μετά από ένα πολύ δύσκολο lay up στην καλή άμυνα του Φοίνικα Κοζάνης και αφού η μπάλα έκανε ένα περίεργο κύκλο στο καλάθι κατέληξε μέσα σε αυτό, προκαλώντας ξέφρενους πανηγυρισμούς σε φίλους και παίκτες.

Στα 1.2 που απέμειναν ο Φοίνικας Κοζάνης δε κατάφερε να σκοράρει και έτσι η ομάδα μας πήρε μια πολυπόθητη νίκη χάρη στην ψυχή που έδειξαν οι παίκτες και σίγουρα με τη βοήθεια του κόσμου που δε σταμάτησε να χειροκροτεί την ομάδα μας σε όλο το παιχνίδι, κάτι που δείχνει ότι είναι ο 6ος παίκτης μας.

Ένα παιχνίδι διαφήμιση για την Α' ΕΚΑΣΔΥΜ.

Αναφορά για διαιτησία δε πρόκειται να γίνει από αυτήν εδώ τη σελίδα όποτε και αν αδικούμαστε, όπως είχαμε υποσχεθεί από τον ημιτελικό του κυπέλλου. Σκοπός μας είναι και παραμένει να έρθει ο κόσμος στο γήπεδο, να ευχαριστηθεί βλέποντας μπάσκετ, να χειροκροτήσει τον αντίπαλο όποιος και αν είναι αυτός, να σεβαστεί  κάθε προσπάθεια αθλητή οποιασδήποτε ομάδας και να αναγνωρίσει την ανωτερότητα του αντιπάλου στις ήττες, κάτι που διδάσκουμε σε όλα τα τμήματα μας.

Παρ' ολ' αυτά  η ομάδα μας μετά τις 2 παρατάσεις (Βελβεντό και Κεραυνό) και τις 3 game winner καταστάσεις (Κεραυνό, Άργος και Φοίνιξ Κοζάνης) που έχει βρεθεί από την αρχή του πρωταθλήματος, απαγορεύει στους έχοντας θέματα υγείας να δουν μέχρι το τέλος το παιχνίδι. ;)

Ευχόμαστε στο φίλτατο και συνονόματο Φοίνικα, καλή συνέχεια.

ΑΣ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ (Κυρκοπούλου- Τσολάκης): Κωνσταντινίδης, Μπίγγας 12 (3), Εξακουστίδης, Τούζος 17 (3), Ξανθόπουλος, Τσολάκης 20 (1), Ιωσήφ 15 (3), Πανίδης 3, Κοτανίδης 4, Παπαδόπουλος 5, Μίντσης.

Α.Σ. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Μήτσιαλος): Χαντάβας, Ασλανίδης 27(4), Ζιάμπας 6, Καρέντζος, Ματούλας 24(5), Κυριαζάκος 6(1), Τσουμάνας, Δούμας, Πολυζόπουλος, Βακουφτσής 2, Ανδρίτσος 9.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 1ο 24-18, 2ο 16-22 (ημ.40-40), 3ο 15-21, 4ο 21-13 (τελ. 76-74).