Α' ΕΚΑΣΔΥΜ, 8η αγωνιστική, Α.Ε. Διόσκουροι - Καστοριά 72-60 (ημ. 32-26).

Είδαμε έναν καταπληκτικό αγώνα Σάββατο βράδυ ανάμεσα σε 2 ομάδες που επέλεξαν να αγωνιστούν στο Α΄ τοπικό αντί για πολύ μεγαλύτερες κατηγορίες ώστε να δώσουν την ευκαιρία στους νέους παίκτες να αναδειχτούν. Το θέαμα μας αποζημίωσε όπως και το πλήθος φιλάθλων που κατέβηκε για να δει τον αγώνα με τελικό σκορ 72-60.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Σκαρκαλά να βομβαρδίζει το αντίπαλο καλάθι και το δεκάλεπτο στο 15-12. Στη συνέχεια την σκυτάλη πήραν οι Παπαγιάννης και Καπενής που έβαλαν την ομάδα μας μπροστά στο ημίχρονο με σκορ 32-26 και την φάση του ημιχρόνου μας την χάρισε ο ψηλός μας με το καταπληκτικό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι αμφίρροπο και την διαφορά να αυξομειώνεται και στο 2ο ημίχρονο με τον Νέστορα να απαντάει με δικό του φανταστικό κάρφωμα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η κούραση έκανε την εμφάνισή της στα ατού και των 2 ομάδων αλλά ο ρυθμός του αγώνα δεν έπεσε. Ο Μανακίτσας και ο Καλημέρης πήραν την σκυτάλη για τους κοζανίτες με τον ψηλό να βάζει απίστευτο καλάθι και να παίρνει πολύτιμα ριμπάουντ και τον κοντό  να δίνει λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Τον επίλογο έγραψε ο Παπαγιάννης με διαδοχικούς πόντους πριν αποχωρήσει με τραυματισμό μαζί με τον Καπενή που αναδείχτηκαν και καλύτεροι παίκτες του αγώνα.

Ο Τερσενίδης αποχώρησε επίσης με τραυματισμό λίγο πριν το τέλος του αγώνα καθώς σήκωσε μεγάλο επιθετικό βάρος για την ομάδα της Καστοριάς.
Για τους Διόσκουρους διακρίθηκαν οι Παπαγιάννης, Καπενής, Μανακίτσας, Σκαρκαλάς, Βασιλόπουλος και Καλημέρης.

Η ποιότητα η οργάνωση και η σοβαρότητα μιας ομάδας φαίνεται από το παρκέ μέχρι και τον τελευταίο παράγοντα ενός Σωματείου και στον αγώνα αυτόν είδαμε πόσοι παράγοντες και Διοικητικά στελέχη ακολουθούν τις 2 ομάδες και πόσο ενδιαφέρον εισπράττουν οι αθλητές τους. Ευχόμαστε καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα στην ομάδα της Καστοριάς και καλές γιορτές.

Η Διοίκηση της Α.Ε. Διόσκουροι Κοζάνης συγχαίρει τους αθλητές και τον προπονητή του ανδρικού τμήματος και δηλώνει υπερήφανη για το πάθος το ήθος και την κατάθεση ψυχής που υπέβαλλαναν απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο.
Τα στατιστικά μας: Διόσκουροι (Χωλόπουλος):