Χάντμπολ - Εθνική Ελλάδος: Καταιγιστική η Εθνική, διέλυσε τη Φινλανδία με 36-22

Επίδειξη δύναμης από την Εθνική Ανδρών στην Κοζάνη

Στο κλειστό γυμναστήριο Λευκόβρυσης η Εθνική Ανδρών νίκησε με το εμφατικό 36-22 την Φινλανδία και έκανε το «3 στα 3» στα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2021.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έλεγχε πλήρως το ματς μετά το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας εντυπωσιακή άμυνα και κορυφαίους τους μεταξύ άλλων τους Μπουκοβίνα (17 επεμβάσεις) και Μάλλιο (7 γκολ).

Η Εθνική ξεκίνησε μουδιασμένα με του Φιλανδούς να προηγούνται 2-0 (3’) και 4-1 (6’) και 5-3 στο 7:40. Με τον Πέτρο Μπουκοβίνα να πραγματοποιεί πολύ καλές επεμβάσεις και την άμυνα να ανεβάζει την απόδοση της η Εθνική… έτρεξε σερί 7-0 και πέρασε μπροστά 10-5 στο 16:45.
Επιθετικά ξεχώρισαν σε αυτό το διάστημα ο Μάλλιος με δύο σερί γκολ για το 4-5 και το 5-5, αλλά και ο Τζηράς που σκόραρε τα επόμενα τρία γκολ.
Με τον εντυπωσιακό Μπουκοβίνα να σκοράρει από το ένα τέρμα στο άλλο η Εθνική ξέφυγε με +6 (12-6) στο 18:47.

Η Εθνική με καλές επιλογές από την περιφέρεια και τα γκολ των Ηλιόπουλου, Δομπρή και Πασσιά κράτησε το προβάδισμα κα πήγε στα αποδυτήρια με +4 (17-13).
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Γαλανόλευκη έδειξε αποφασισμένη να «καθαρίσει» το παιχνίδι και το κατάφερε φτάνοντας την διαφορά στα 9 γκολ (24-15) στο 40:19 με φοβερή άμυνα και τους Μάλλιο, Μυλωνά να βρίσκουν τον δρόμο για τα δίχτυα αρκετές φορές.
Η Ελλάδα όχι μόνο δεν… χαλάρωσε, αλλά έδειξε και διάθεση να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ανεβάζοντας την διαφορά στα 10 γκολ (27-17) με τον Μάλλιο στο 46:11.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εθνική κράτησε την εξαιρετική της άμυνα και με πολύ καλές επιλογές κατάφερε να νικήσει με το εμφατικό 36-22.
Στην διάρκεια του αγώνα και συγκεκριμένα στο 24-17 υπέστη μυϊκό τραυματισμό ο Δημήτρης Τζηράς η κατάσταση του οποίου θα εκτιμηθεί αύριο.

ΕΛΛΑΔΑ- ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ 36-22
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 5-5, 9-5, 13-7, 15-11, 17-13 (ημχ.), 20-14, 23-15, 26-17, 29-18, 32-19, 36-22
Ελλάς (Αρβανίτης): Αραμπατζής 5, Νικολαΐδης, Μυλωνάς 4, Μάλλιος 7, Πασσιάς 1, Μπουκοβίνας 1, Κεδέρης, Καραμπουρνιώτης, Δομπρής 2, Τζηράς 6, Τσίλης 3, Κανδύλας, Ηλιόπουλος 4, Αραπακόπουλος 2, Καλόμοιρος 1,Κοτανίδης
Φινλανδία (Λίντγκρεν): Κόλγιονεν 2,Κίλστεντ 1, Φορς, Ρόνμπεργκ 3, Χελάντερ 6, Ροσλάντερ, Σιόμαν 1, Χελακόσκι, Σούντμπεργκ, Μαρτίν 5, Σιργιάλα 1, Ρ. Γκράνλουντ, Μ. Γκράνλουντ 1, Σάκινεν 1, Μακέλα, Τάμινεν 1.
Διαιτητές: Πάντζιτς- Μοσορίνσκι (Σερβία), Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 5/7-1/3

«Το αποτέλεσμα δικαιώνει τους αθλητές μας»
O ομοσπονδιακός τεχνικός Γιάννης Αρβανίτης δήλωσε στο γραφείο Τύπου της ΟΧΕ:
«Πραγματικά είχαμε μία πολύ καλή εικόνα σήμερα. Περιορίσαμε τα τρεξίματα της Φινλανδίας, που είναι το… όπλο της, ενώ ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι και στο δεύτερο… κύμα τους, από το οποίο πήραν πολλά γκολ στα προηγούμενα ματς. Στη σετ άμυνα ήμασταν πολύ καλοί και ότι πέρασε το σταμάτησαν ο Πέτρος και ο Κώστας (σ.σ. Μπουκοβίνας και Κοτανίδης). Η επιθετική μας λειτουργία ήταν μυαλωμένη, με πολλή διάθεση και το τελικό αποτέλεσμα δικαιώνει τους αθλητές μας».

Αναφορικά με τον τραυματισμό του Τζηρά και την απουσία του Παπαδιονυσίου είπε: «Ο Τζηράς είναι δύσκολο να έρθει μαζί μας στη Φινλανδία, αλλά θα ξέρουμε αύριο, ο Παπαδιονυσίου εφόσον είναι καλά θα συμπεριληφθεί στην αποστολή».