Α’ ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Κοζάνης – Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής 1-0 | φωτο - βίντεο

Δια πυρρός και σιδήρου η νίκη με 1-0 του λαβωμένου από τραυματισμούς και ιώσεις Μακεδονικού  επί της πολύ  καλής ομάδας της Χαραυγής που σύμφωνα και με την απόδοση της στο σημερινό παιχνίδι  η βαθμολογική θέση την αδικεί.

Οι δυο ομάδες έπαιξαν ανοιχτό ποδόσφαιρο χωρίς σκοπιμότητες .
Η νίκη του Μακεδονικού κρίθηκε στις λεπτομέρειες και με ένα γκολ που πέτυχε ο Τσικόπουλος στο πρώτο λεπτό της επανάληψης.

Το φιλμ του αγώνα
Στο 1' Παλάσκας από δεξιά σέντρα μέσα στην περιοχή , μόνος ο Κυβρακίδης σουτ σώζει με τα πόδια ο Ζηνόβιος .
Στο 6’  Δαβζάκης στον Ματούλα , σουτ λίγο έξω
Στο 15' φάουλ Γοδενόπουλου , κεφαλιά Τσικόπουλου λίγο έξω
Στο 21' σουτ Τζούτζα μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Κουλτούκης.
Στο 26' λάθος στην άμυνα το Μακεδονικού ο
Γουρζουλίδης βγαίνει τετ α τετ χάνει όμως το κοντρόλ και την ευκαιρία να γίνει επικίνδυνος.
Στο 34' κόρνερ Γοδενόπουλου κεφαλιά Ζηνόβιου λίγο έξω .
Στο 37' σουτ Δαβζάκη άουτ
Στο 46' σέντρα Ματούλα στο δεύτερο δοκάρι κεφαλιά προς τα μέσα παράλληλα από την εστία του Ζηνόβιου και με νέα κεφαλιά από κοντά  ο Τσικόπουλος θα γράψει το 1-0.
Στο 51' σέντρα σουτ του Γουρζουλίδη πέφτει και διώχνει ο Ζηνόβιος και στη συνέχεια οι αμυντικοί σε κόρνερ ..Το κόρνερ εκτελεί ο Αξινιάρης σύγχυση στην άμυνα σουτ από κοντά του Πουτογλίδη άουτ .
Στο 58' κάθετη μπαλιά τετ α τετ του Ματούλα στον Λέκα αυτός μέσα στην περιοχή , σουτ αποκρούει σε κόρνερ ο Κουλτούκης.
Στο 75' διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για χέρι - πέναλτι κοντά η κα Γάτσου συνεχίζει το παιχνίδι.

Στο 81' σέντρα Χατζηζήση , κεφαλιά μέσα από την περιοχή Ματούλα , μπλοκάρει ο Κουλτούκης.

Μακεδονικός Κοζάνης (Καραθανάσης Δ.): Ζηνόβιος, Γοδενόπουλος, Λέκα, Ζηνόβιος Ν., Τσικόπουλος, Βατζήκας, Τζούτζας, Δαβζάκης (65’ λ.τ. Γκλιάνας), Δούμας (55’ Αντωνόπουλος), Ματούλας, Χατζηζήσης.

Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής (Σαμαράς Χ.): Κουλτούκης, Τσιτζιλώνης, Σαββίδης (82’ Λογδανίδης), Καραφουλίδης, Αξινιάρης, Σταύροθεόδωρος (60’ Καρβέλης), Μιχαηλίδης, Πουτογλίδης, Κιβρακίδης (67’ Τσαλαζίδης), Παλάσκας, Γουρζουλίδης (75’ Μενενάκος).

Διαιτητής: Γάτσου
Βοηθοί: Πανυτσίδου, Τυριακίδου