ΕΚΑΣΔΥΜ: Τα αποτελέσματα του Σαββατοκύριακου 27-28/11/2021

Διόσκουροι Κοζάνης - Άρης Ατραπού 103-27

Για την 5η αγωνιστική οι Διόσκουροι Κοζάνης έτρεχαν με 103 -27 και επικράτησαν επί του Άρη Ατραπού αποδίδοντας πολύ ωραίο μπάσκετ. Το παιχνίδι είχε αρκετές θεαματικές φάσεις όπου ο Γκλιάνας με 3 καρφώματα ξεσήκωσε την κερκίδα.

Στον αγώνα σκόραραν όλοι οι αθλητές των Διόσκουρων και δεν υπάρχει κανείς που να υστέρησε στην απόδοση. Η ομάδα του κόουτς Χωλόπουλου έδειξε ότι σε κάθε αγώνα γίνεται καλύτερη και οι αθλητές μας βελτιώνονται συνεχώς.

Δεκάλεπτα:  17-9, 31-4 (ημ 18-12), 37-2, 103-27

Διαιτητές: Ματζάνας – Κοντού

Γραματεία:  Φυτάκη Παπαστεργίου

Διόσκουροι Κοζάνης: Κωσταρελόπουλος, Βελώνης, Καραλίβανος, Παπαγιάννης, Μανακίτσας, Γατόπουλος, Γκλιάνας, Στρότος, Κοβλακας, Βατζήκας, Αγορίτας, Βούρκας.

Άρης Ατραπού: Βαρβέρης, Κλημεντίνης, Κακουλίδης, Νάστος, Μυρωνίδης, Ιωαννίδης, Δημητρίου, Αδάμου, Σεμερτζίδης, Κάτσιρας, Παπαδήμος.

ΑΣ Δύναμις Κοζάνης  – ΑΣ Αναγέννηση Σερβίων   51-71

Εύκολα κέρδισε η Αναγέννηση Σερβίων με αρκετούς νεαρούς παίχτες στην σύνθεση της την Δύναμις Κοζάνης. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο για τις δυο ομάδες αλλά στο δεύτερο η ομάδα των Σερβίων κατάφερε και πήρε μια διάφορα ασφαλείας παίζοντας καλύτερα και εκμεταλλευόμενη την αστοχία της γηπεδούχου ομάδας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα παραμένοντας η διάφορα σε διψήφιο νούμερο παίρνοντας έτσι την νίκη.

Ξεχώρισαν ο Πατσώνας από την Δύναμις και ο νεαρός Σαλαμπάς από την Αναγέννηση.

Δεκάλεπτα : 14-18, 7-20 (ημ. 21-38), 17-21, 13-12

Διαιτητές : Ελευθερίου – Κοντού

Γραμματεία: Φυτάκη – Γκιάτα

ΑΣ Δύναμις Κοζάνης: Γκορδής 8, Τολίκας 6, Πατσώνας 15(2), Σπυριδωνίδης 4, Παπαδόπουλος 9(3), Κωνσταντινίδης 2, Καπέλλας 2, Κουτσώνας, Μπετσάκος.

ΑΣ Αναγέννηση Σερβίων  (Παρδαλιός): Παπαμάρκος 10(2), Μποζατζής, Σαββίδης, Κακλίδης 17(2), Μπουλοκώστας 5(1), Νήτσιος 12(2), Παπαχαρίσης 1, Σαλαμπάς 18(2), Πάλλας 2, Κονιτσιώτης.

ΑΣ Άργος Ορεστικό  – Αίαντας Αμυνταίου  75 – 46

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ κέρδισε η νεανική ομάδα του Άργους την επίσης νεανική ομάδα του Αίαντα Αμυνταίου. Το παιχνίδι ήταν κοντά στο σκορ με την πιο ποιοτική ομάδα του Άργους να προηγείται στο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου αλλά και στο τρίτο δεκάλεπτο έχασαν δυο σημαντικούς παίχτες με τραυματισμό και σε συνδυασμό με την καλύτερη απόδοση του αντιπάλου έφεραν το τελικό 75-46. Έτσι το Αργος παρέμεινε αήττητο φτάνοντας τις έξι νίκες σε ισαρίθμους αγώνες.

Ξεχώρισαν οι Λαζαρίδης και Σαρρής ακόμα μια φορά για το Άργος Ορεστικό και ο Κοσμίδης από τον Αίαντα Αμυνταίου.

Δεκάλεπτα:  15-12, 17-15 (ημ. 32-27), 25-10, 18-2

Διαιτητές: Τσιαπλής – Παπανικολάου

Γραματεία: Δήμου – Φυτάκη

ΑΣ Άργος Ορεστικό  (Κίτσιος): Παγουνόπουλος 9(1), Ζούπας, Σπυρόπουλος 6(2), Καραγεωργίου 2, Λαζαρίδης 22,  Σαρρής 13(1), Χατζόπουλος,  Δήμου 7(1) Τσαγγόπουλος 2, Αλλίου 4, Παράσχος 10.

Αίαντας Αμυνταίου  (Φωτιάδης): Κοσμίδης 16(4), Δουργής ,Σαρηγιαννίδης, Φραντζής 2, Ευθυμιάδης ,Σαμαράς ,Τσιρνάρης 6(2), Δούμκος 2, Τράικος Μούσιαλης 4, Κυριακίδης 5, Χαλυβόπουλος 11.