Χάντμπολ | Α2 Ανδρών: Καταιγιστικός ο ΑΟ Κοζάνης απέναντι στον Αρχέλαο Κατερίνης

Πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε χθες το απόγευμα στο ΔΑΚ Κοζάνης όπου ο ΑΟ Κοζάνης επικράτησε του Αρχέλαο Κατερίνης με 26-17.Η ομάδα της Κοζάνης είχε πολύ καλή απόδοση ειδικά στο τελευταίο 15λεπτο όπου και ήταν καταιγιστική με αποτέλεσμα να πάρει τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών (2ος όμιλος – Α’ υποόμιλος).

Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο παίζοντας καλή άμυνα ενώ παίζοντας γρήγορα είχαν και πολλές επιτυχημένες αντεπιθέσεις και έτσι το σκορ στα πρώτα 30 λεπτά έκλεισε στο 15-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο το αρχικό μούδιασμα του ΑΟ Κοζάνης, επέτρεψε στον Αρχέλαο να πλησιάσει στο γκολ (18-17).

Στο τελευταίο τέταρτο με ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων η “ψαλίδα” άνοιξε ενώ χαρακτηριστικό είναι πως οι Κατερινιώτες δεν πέτυχαν κανένα τέρμα!
Σε πολύ καλή ημέρα ο έμπειρος Ντίνος Χατζιάρας, και μαζί με τους Καραγεωργίου και Τσαναξίδη έφεραν το νικηφόρο αποτέλεσμα για τον ΑΟ Κοζάνης.
Για τον Αρχέλαο Κατερίνης ο ξεχώρισαν ο Παπαδόπουλος με 5 τέρματα και ο  Καϊμακάμης με 4.

ΑΟ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 26-17

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-2, 9-4, 10-5, 14-6, 15-10 (ημίχρονο), 17-11, 17-15, 18-17, 22-17, 24-17, 26-17

ΑΟ ΚΟΖΑΝΗΣ: Xαντζιάρας 5, Καραγεωργίου 6, Μαυρίδης, Αδάμ 4, Τσαναξίδης 4, Γκίμπερι 3, Τραγιάς, Στεργιούλας 1, Κοτανίδης, Παπαχρήστου 3, Παπαστέργιος, Βιτολάρης, Πασχαλίδης, Καλόθεος

ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ: Παρθενόπουλος, Καραγιάννης 1, Σαραντίδης, Ξεφτέρης, Εγγλέζος 2, Ουσταμπασίδης, Καϊμακάμης 4, Ξώνης, Σκουφάς 3, Κωνσταντάκης, Σαϊδές 2, Κοσμίδης, Μάνης, Ελευθεριάδης, Παπαδόπουλος 5

Διαιτητές: Λινάρδος – Νικολαΐδης, Δίλεπτα: 6-4 (Αποβολή: Ξεφτέρης, 51:35, τρίτη δίλεπτη), Πέναλτι: 4/4-3/6

πηγή:  maksports.gr