Μπάσκετ Ανδρών| Γ’ Εθνική – 5ος όμιλος: Την νίκη εντός έδρας πανηγύρισαν Αριστοτέλης Φλώρινας και Καστοριά - Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Την νίκη εντός έδρας πανηγύρισαν Αριστοτέλης Φλώρινας και Καστοριά
Αριστοτέλης Φλώρινας-ΦΟ Αριδαίας 82-79
Ο  Αριστοτέλης Φλώρινας υποδέχτηκε την Κυριακή 21/11 στο Δ.Α.Κ. Φλώρινας την ομάδα του Φ.Ο. Αριδαίας, για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας.
Οι παίκτες  της Φλώρινας  μπήκαν συγκεντρωμένοι από την αρχή του παιχνιδιού κάνοντας ένα πολύ καλό επιθετικά πρώτο ημίχρονο.
Έδειξαν όμως ολιγωρία σε κάποιες στιγμές στην άμυνα και πήγαν στα αποδυτήρια στο πρώτο μισό του αγώνα με το ισόπαλο σκορ 44-44.
Γνωρίζοντας ότι η νίκη θα έρθει από την άμυνα, οι παίκτες του Πέτρου Μουρουζίδη έβγαλαν ομαδικό αμυντικά εγωισμό στο 4ο δεκάλεπτο και κρατώντας τον ίδιο ρυθμό επιθετικά, έφτασαν σε μια πολύτιμη νίκη απέναντι σε μια από τις πιο ανταγωνιστικές ομάδες του πρωταθλήματος που έχει βάλει υψηλούς στόχους την φετινή χρονιά.

Την Τετάρτη 24/11/2021 στις 7:00μ.μ. στο Δ.Α.Κ. Φλώρινας ο Αριστοτέλης  φιλοξενεί τον Α.Ο.Κ. Βέροιας στο εξ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής.

Δεκάλεπτα: 25-23, 44-44, 62-63, 82-79
Διαιτητές: Χατζηχαρίσης - Λυγούρας

Αριστοτέλης Φλώρινας  (Μουρουζίδης): Τσιόγκας Η. 21, Τσιώγκας Β. 6 (2), Τσίρμπας 8 (2), Πεταλωτής 21 (1), Τασιούδης 7 (1), Καραγιαννίδης, Κύρτσος, Κωστούλας 7(1), Ντεβές, Ματούλας 12 (4), Ντρίζα Α., Ντρίζα Φ.

Φ.Ο. Αριδαίας (Τζιόμαλος): Γιώρτσιος 6 (2), Φόρογλου 8 (2), Καραμπέκης 10 (1), Πυδαράκης 14, Θωμαϊδης 6, Μπακιρτζής 6, Μακρόπουλος 19 (1), Γκαβέζος 10

ΑΣ Καστοριάς-ΑΟΚ Βέροιας 86-57

Το 2 στα 2 έκανε ο Α.Σ. Καστοριάς-Άροσις στα εντός έδρας παιχνίδια για το Πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής.
Αυτή τη φορά η ομάδα μας, κέρδισε τον ΑΟΚ Βέροιας με το εντυπωσιακό 86-57. Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με 21-13. Στη συνέχεια παίζοντας πολύ καλή άμυνα, η διαφορά ανέβαινε όλο και περισσότερο, φτάνοντας στο ημίχρονο τους 24 πόντους.
Χαρακτηριστικό του 1ου ημιχρόνου τα 11 τρίποντα που πέτυχαν οι παίκτες μας με πολύ καλά ποσοστά (συνολικά 16/30).
Το 2ο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.
Να ευχαριστήσουμε τον κόσμο που ήταν αρκετός και στάθηκε στο πλευρό της ομάδας μας.
Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας ταξιδεύει στην Θεσσαλονίκη, όπου θα αντιμετωπίσει το Ανατόλια.

Δεκάλεπτα: 21-13, 47-23, 66-43, 86-57
Διαιτητές: Παπαθανασίου Στ.-Κωνής

ΑΣ Καστοριά (Καραταγλίδης): Χότζα 16(1), Μπέγος 14(3), Δαραβίγκας, Παπαμαργαρίτης 11(2), Βλάχος 5(1), Τερσενίδης 7(2), Καλαϊτζίδης 2, Δημητρόπουλος 2, Ξάνθης, Κορομπίλιας 10(2), Παντελίδης, Παπαδημητρίου 19(5).

ΑΟΚ Βέροιας (Γκαμούρας): Τσαχουρίδης, Μέλλιος 7, Ντουλαβέρης 8(1), Κοτζαμπάσης 3(1), Κολοβός 13(2), Κασαμπαλής 7, Τριχόπουλος 2, Κοχλιαρίδης 5(1), Χαραλαμπίδης 12.