Α' ΕΚΑΣΔΥΜ: Πήρε τη νίκη ο Εθνικός απέναντι στην αξιόμαχη Αναγέννηση Σερβίων!

Ακόμα μια νίκη για την ομάδα του Εθνικού  το Σάββατο στο ΔΑΚ Κοζάνης με αντίπαλο την Αναγέννηση Σερβίων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τους παίκτες του Γιάννη Μήτσιαλου ενώ οι Σερβιώτες κράτησαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Εθνικός στηριζόμενος στις καλές επιλογές και στο τρέξιμο μέσα στο γήπεδο έκλεισε το ημίχρονο με 37-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η παίκτες του Παρδαλό έκαναν την αντεπίθεση τους πετυχαίνοντας 21 πόντους έναντι 15 των γηπεδούχων, μαζεύοντας έτσι την διαφορά στους 9 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με ήρεμες επιλογές και ψυχραιμία (πετύχαμε 24 πόντους έναντι 16 των Σερβίων) ήρθε το τελικό 76-59.

Να ευχαριστήσουμε για ακόμα μια φορά την Αναγέννηση Σερβίων για τα τρόφιμα που συνεισέφερε στην δράση μας για τ8 συσσίτιο του Δήμου Κοζάνης και να της ευχηθούμε καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Ευχαριστούμε επίσης τους φιλάθλους που στήριξαν την ομάδας και παραβρέθηκαν στο γηπεδο.

ΦΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Μήτσιαλος): Τσίμτσιος 2, Μπίγγας 9(1), Τσιρέκας, Μακρίδης 10, Παπαντίνας 9(2), Τοπάλλι 10(2), Κτενίδης 6, Δούμας 6, Γλυκόπουλος 11, Μπλιούμης 2, Τσουμάνας 10.

ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΕΡΒΙΩΝ (Παρδαλιός): Παπαμάρκος 3, Τσιρέκας 9(1), Μπουλοκώστας 12(2), Νήτσιος 11(3), Βέκιος ,Καραγιαννίδης 9, Μποτζάτζης 1,  Κακλίδης 14.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-10, 20-12 (ημ. 37-22), 15-21, 24-16 (τελ.76-59)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπανικολάου – Ντίνγκο

ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ: Κατωτικίδου – Νιάνιου