Α1 χάντμπολ γυναικών: Νίκη ουσίας και ψυχολογίας για τον Εθνικό Κοζάνης

Μια νίκη ψυχολογίας πέτυχαν σήμερα οι γυναίκες του Εθνικού. Αν και δύσκολα, κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 29-27, μετά από ένα ματς για γερά νεύρα.
   Η Προσοτσάνη δεν παράτησε τον αγώνα ούτε στιγμή και κυρίως χάρη στις σωστές επιλογές στα τελευταία λεπτά η νίκη και οι δύο πολύτιμοι βαθμοί κατέληξαν στον Εθνικό.

Αν και τα κορίτσια μας ξεκίνησαν δυναμικά και προηγήθηκαν από την αρχή του ματς, η Προσοτσάνη μείωσε, ισοφάρισε, αλλά δεν κατάφερε να προηγηθεί σε καμιά στιγμή του αγώνα.

Ο Εθνικός έφτασε να προηγείται ακόμα και με πέντε τέρματα, αλλά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση, έφεραν το σκορ στο ένα γκολ διαφορά δύο λεπτά πριν τη λήξη.

Ευτυχώς τα κορίτσια του Γιώργου Παπαδόπουλου, δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια και με ένα σωτήριο τέρμα, η διαφορά πήγε στα δύο, όπως και τελικά έληξε.
Με
αναπτερωμένο πλέον το ηθικό, συνεχίζουμε στο επίσης σημαντικό ματς του Σαββάτου με τον Κορυδαλλό.

Εθνικός Κοζάνης - ΑΟ Προσοτσάνης 29-27
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 7-5, 10-8, 11-10, 15-12 (ημχ), 18-14, 21-17, 23-20, 25-23, 27-25, 29-27.

Εθνικός Κοζάνης (Παπαδόπουλος): Στεφανίδου 1, Σουμτάκη, Αικ. Φλώρου, Μ. Γκιάτα 8, Αθ. Φλώρου 5, Καραγιαννίδου 5, Αθανασιάδου 2, Σ. Χατζησαββίδου 3, Β. Φλώρου 5, Καραγιώργου, Λ. Χατζησαββίδου, Π. Γκιάτα, Βακάλη, Τσαπτσή, Πετράκη.

ΑΟ προσοτσάνης (Δρανόβαλης): Κατσιγιάννη, Ευ. Χαλβατζή, Λαζαρίδου 2, Τσιόκα, Τσαμούρα 9, Νούση 4, Σπυρίδου 1, Αρτ. Ιωαννίδου, Ζάμπα 3, Σεβδίλη 6, Δικμάνη 1, Τσαλκίδου 1, Δουλκερίδου, Μ. Ιωαννίδου, Μ. Χαλβατζή.

Διαιτητές: Λινάρδος - Πήτας. Δίλεπτα: 2-3. Πέναλτι: 7/8 - 4/4