Χάντμπολ - Β' Εθνική Ανδρών: Αρχέλαος Κατερίνης - ΑΟ Κοζάνης 21-23 | φωτο

Δύσκολη νίκη παραμονής στην Α2 με σκληρές μάχες και ευτυχώς χωρίς τραυματισμούς για τον ΑΟ Κοζάνης.

Εκτός έδρας νίκη επί του Αρχέλαου Κατερίνης πέτυχε ο ΑΟ Κοζάνης, ο οποίος επικράτησε 21-23, στο πλαίσιο της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής της Α' φάσης της Α2 Ανδρών (2ος όμιλος-Α' υποόμιλος).

Το παιχνίδι είχε διακυμάνσεις στο σκορ. Στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μέρους το ματς ήταν ισορροπημένο, ωστόσο ο Αρχέλαος για ένα δεκάλεπτο (20ο - 25ο λεπτό) προηγούνταν. Παρ' όλα αυτά, το ημίχρονο έληξε 9-9. Στην επανάληψη, ο ΑΟ Κοζάνης μπήκε δυναμικά, «έχτισε» διαφορά, οι Κατερινιώτες μείωσαν και πλησίασαν έτσι στο σκορ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να εξασφαλίσουν τους δύο βαθμούς.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, ο Αρχέλαος Κατερίνης οδηγείται στα πλέι άουτ, ενώ ο ΑΟ Κοζάνης στα πλέι οφ.

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 3-3, 5-5, 8-6, 8-7, 9-9 (ημίχρονο), 11-12, 13-17, 14-19, 17-19, 19-22, 21-23

Διαιτητές: Βαγγελτζίκης-Τορνικίδης, Δίλεπτα: 6-5, Πέναλτι: 1/1-1/1

ΑρχέλαοςΚατερίνης: Ξεφτέρης, Χαραλαμπίδης, Ξώνης, Κοσμίδης, Μάνης, Καραγιάννης 1,Εγγλέζος 1, Παπανάκος 2, Σαραντίδης, Μαυρόπουλος 1, Θεοφανίδης, Καραδήμος 2, , Κωνσταντάκης, Σαιδές 1, Σκούφας 9, Θυμιόπουλος 4

ΑΟ Κοζάνης: Μαυρίδης, Πασχαλίδης, Κρέξης 4, Παπαχρήστου 3, Πασχαλίδης, Κοτανίδης, Στεργιούλας , Μπούρμπουλας 2, Τράγιας, Καραγεωργίου 8 , Βιτολάρης, Χαντζιάρας 5, Τσανακτσίδης, Γκουμπέρι 1