Εξανεμίστηκαν οι όποιες ελπίδες παραμονής στην κατηγορία για τον Εθνικό Κοζάνης

Μάλλον έχουν εξανεμιστεί οι όποιες ελπίδες παραμονής στην κατηγορία για τον Εθνικό, μετά τη σημερινή εντός έδρας ήττα από την ομάδα του Κορυδαλλού. Η καλή απόδοση και η αποτελεσματικότητα κράτησε μόνο για ένα ημίχρονο, στο οποίο ο Εθνικός προηγούνταν συνέχεια και μάλιστα μέχρι και με 5 τέρματα.

Το προβάδισμα χάθηκε στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιώρου χάρη σε κάποιες πολύ πετυχημένες κινήσεις τακτικής του αντιπάλου και σε κάποιες λάθος από πλευράς Εθνικού, οπότε οι δύο βαθμοί της νίκης κατέληξαν στον Κορυδαλλό με σκορ 19-23.

Σίγουρα συνέβαλαν στο κακό 2ο ημίχρονο ένας τραυματισμός και μία κόκκινη, αλλά η ήττα οφείλεται σε πολλούς περισσότερους λόγους.

Στο τέλος του πρωταθλήματος θα κάνουμε την αυτοκριτική μας, θα εντοπίσουμε τις αδυναμίες μας και θα γυρίσουμε βελτιωμένοι.

Ο υποβιβασμός στην Α2 πρέπει πλέον να θεωρείται σχεδόν βέβαιος, και ίσως να είναι για καλό. Μετρήσαμε τις δυνάμεις μας, το ζήσαμε κι επιστρέφουμε στην πραγματικότητα.