Μεγάλη νίκη για τον Α.Ο. Κοζάνης με 27-26 των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης | φωτο

Πήρε τους πρώτους του βαθμούς στα πλέι όφ ο ΑΟ Κοζάνης μετά τη μεγάλη νίκη που πέτυχε στο ΔΑΚ Κοζάνης επί των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης.

Οι Κοζανίτες ήταν μπροστά σε όλο το παιχνίδι και έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Ντίνο Χαντζιάρα, που πέτυχε 9 γκολ, βρέθηκαν να προηγούνται στο ημίχρονο με 14-10.

Μέχρι και το 25ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου ο ΑΟ κρατούσε τη διαφορά των τεσσάρων τερμάτων με τους ακρίτες να κάνουν την αντεπίθεσή τους στο τελευταίο πεντάλεπτο, όπου πλησίασαν στο ένα γκολ, και το σκορ να λείνει τελικά στο 27-26.

Ο Χαντζιάρας ήταν πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Κοζάνης με 9 γκολ ενώ Παπαχρήστου και Στεργιούλας πέτυχαν από 4.

Για τους Κύκλωπες ξεχώρισε ο Χαραλαμπίδης με 10 τέρματα ενώ σημαντικά βοήθησε και ο Πιστόλας με 5.

Τα πεντάλεπτα :  2-1, 3-3, 6-6, 8-7, 10-9, 14-10 ( ημίχρονο ), 18-13, 19-15, 21-17, 24-21, 25-21, 27-26.

Διαιτητές : Βαγγελτζίκης-Τορνικίδης.

ΑΟ Κοζάνης:  Αδάμ 3, Χαντζιάρας 9, Πασχαλίδης, Βιτολάρης 2, Παπαχρήστου 4, Κοτανίδης, Στεργιούλας 4, Τράγιας, Γκούμπερι 2, Μπούρμπουλας 1, Τσανακτσίδης 2, Κοκελίδης.

Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης:  Χαραλαμπάκης 1, Χαραλαμπίδης 10, Γκαράς 4, Πιστόλας 5, Ναβροζίδης 2, Καραβασίλης , Τουλιόπουλος 3, Μπασδάνης 1, Νικολαϊδης.

πηγή: maksport.gr