Α' ΕΚΑΣΔΥΜ - Ανδρών: Ηρακλής - Λασσάνης 60-63

Σημαντική νίκη πέτυχε χθες το βράδυ η ομάδα Ανδρών του ΓΣΚ Λασσάνη επί του Ηρακλή Κοζάνης με σκορ 60-63. Σε ένα πολύ αμφίρροπο και συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η ομάδα μας έδειξε χαρακτήρα και ανταπεξηλθε στα δύσκολα που της έβαλε ο Ηρακλής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και προηγούνταν στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όμως ο Λασσανης κατάφερε να οδηγήσει το ματς στην ανάπαυλα στην ισοπαλία.

Αντίστοιχη η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Ηρακλής προηγήθηκε έως και με 9 πόντους (48-39), με την ομάδα μας να μειώνει τη διαφορά στο τέλος του.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Λασσανης κατάφερε να αποκτήσει το προβάδισμα, το οποίο έφτασε έως και το 56-61 και δείχνοντας ψυχραιμία και εμπειρία έφτασε στην πολύτιμη νίκη. Διακριθέντες για την ομάδα μας οι Μαλούτας, Κωνσταντινίδης και Πλιάκης και για τον Ηρακλή οι Μαδίκας, Κηπουρίδης.

Λασσάνης Κοζάνης: Συγχαρητήρια στην ομάδα μας για τη νίκη, στον Ηρακλή για την πολύ ανταγωνιστική ομάδα του και στις δύο ομάδες για το καλύτερο έως τώρα παιχνίδι του ομίλου!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ : 19-17, 34-34, 48-45, 60-63

Ηρακλης: (Ασβεστας) : Αργυρόπουλος, Τοπαλης, Μαδικας 15(3), Κηπουριδης 16 (1), Βαργιαμης 11, Αγγελίδης 1, Καρμαζης 2, Κατσελας 4(1), Φραντζής 2, Κεχαγιάς, Ανδριτσος 4, Στιαπης 5(1).

Λασσάνης: (Πατσώνας) : Παπιστας, Παπαμιχος 3(1), Μαλουτας 12(1), Λαμπρόπουλος 8, Γρηγοριαδης -, Μπέτι 4, Κων/δης 14(2), Καπενης 4, Κοκκίνης 4, Πλιακης 14, Καρακουλας, Μανώλας.