ΕΚΑΣΔΥΜ - Ανδρών: Αίαντας Αμυνταίου - Διόσκουροι Κοζάνης 48-84 | φωτο

Οι Διόσκουροι Κοζάνης συνέχισαν με ακόμα μια νίκη, αυτήν την φορά εκτός έδρας, στο αντρικό πρωτάθλημα απέναντι στον Αίαντα Αμυνταίου με σκορ 48-84.

Με φόρα από τον προηγούμενο αγώνα μπήκαν οι κυανόμαυροι στην αναμέτρηση και πήραν προβάδισμα 12-25 στο 1ο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν την κατάσταση στο 2ο με μπαράζ τριπόντων ακόμα και από τα 9 μέτρα, αλλά χωρίς τελικά να μειώσουν την διαφορά με τους κοζανίτες άσσους να σταματάνε στους 49 πόντους στο ημίχρονο με τον Βατζήκα να πυροβολεί κατά ριπάς και τον Αθανασιάδη να θυμίζει άρμα μάχης.

Στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι συνέχισε να είναι πολύ σκληρό αλλά με τον Γκοβεδάρο να οργανώνει υποδειγματικά την ομάδα και τους Καρασίμο και Στρωτό με καθαρό μυαλό και καλές συνεργασίες να μην αφήνουν περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους.

Οι Βελόνης, Κωνσταντινίδης, Γατόπουλος, Τακουτής, Τασόπουλος και Γκιάτας έπιασαν καλή απόδοση και ανέβασαν την διαφορά δίνοντας την 2η σερί νίκη στους Διόσκουρους.

Μπράβο σε όλα τα παιδιά που ξεδίπλωσαν το ταλέντο τους και μας έδωσαν την νίκη με πολύ καλή εμφάνιση.

Καλύτερος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Αθανασιάδης και ακολούθησαν οι Βατζήκας, Στρωτός, Καρασίμος, Γκοβεδάρος, Γατόπουλος και Κωνσταντινίδης.