Γ' Εθνική Μπάσκετ: Κακή εμφάνιση και αναμενόμενη ήττα… για τον Εθνικός Κοζάνης

Δεν τα κατάφερε ο Εθνικός στο Κιλκίς και μετά από κακή εμφάνιση, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, γνώρισε την ήττα από την τοπική ΚούΠα με σκορ 85-67.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολλά λάθη για την ομάδα μας, δείχνοντας από την αρχή πως θα είναι δύσκολο το απόγευμα.

Η αστοχία και οι κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση δεν κόστισαν στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με επτά πόντους διαφορά (36-29).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό με τους παίκτες του Στέργιου Καλομενίδη να συνεχίζουν να είναι άστοχοι, οι γηπεδούχοι να συνεχίζουν τα καλά ποσοστά εντός και εντός ρακέτας και το σκορ να κλείνει στο 59-43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε και αναμενόμενα ήρθε η ήττα με σκορ 85-67.

Θέλουμε ιδιαιτέρως να ευχαριστήσουμε τη διοίκηση της ΚουΠα Κιλκίς για την άψογη φιλοξενία, καθώς ήταν κοντά μας κάθε στιγμή, και να τους ευχηθούμε καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα!

Επόμενο παιχνίδι για τον Εθνικό την Κυριακή 6/11 στο ΔΑΚ Κοζάνης με τον Ιωνικό Ιωνίας.

Κούπα Κιλκίς-Εθνικός Κοζάνης 85-67

Διαιτητές: Αναστασιάδης Β.-Μιχελής

Δεκάλεπτα: 26-18, 36-29, 59-43, 85-67

Κούπα Κιλκίς (Θεοδωράκος Ν.): Παπαδόπουλος Σ. 5(1), Ημερίδης, Θεοδωράκος 25(5), Μιροσάβιτς 5(1), Μανούσος 33(1), Ποζίδης 2, Φιλιππίδης, Παπαδόπουλος Ν. 2, Ακριτίδης 4, Μέλλιος 5, Πιπερτζής 4, Σιδηρόπουλος.

Εθνικός Κοζάνης (Καλομενίδης): Μακρίδης 11(2), Παπαδόπουλος 16, Σούπουρας 14(2), Καπένης 7, Τοπάλι 11(1), Πάπιστας, Γιαμούζης, Μαγούλας 8(2), Τρίντης, Γκουτζιομήτρος