Γ' Εθνική Μπάσκετ - Ανδρών - 5ος όμιλος: Εθνικός…μόνο για ένα ημίχρονο

Την ήττα γνώρισε ο Εθνικός Κοζάνης την προηγούμενη Κυριακή στην Κατερίνη από τον Πιερικό Αρχέλαο.

Η ομάδα μπήκε καλά στο παιχνίδι και έκανε δύο καλά δεκάλεπτα με τον Παπαδόπουλο να βρίσκει διαδρόμους και η ομάδα να μένει κοντά στο σκορ στο ημίχρονο (39-34).

Η έναρξη του 2ου ημιχρόνου βρήκε τους παίκτες του Στέργιου Καλομενίδη να μην πατάνε καλά στο γήπεδο, κάνοντας πολλά λάθη. Η αστοχία και οι κακές επιλογές έδωσαν ένα επιμέρους 29-8 για τους γηπεδούχους, εκτοξεύοντας τη διαφορά. (68-42).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με το σκορ να κλείνει τελικά στο 77-49.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε τη διοίκηση του Πιερικού για την άψογη φιλοξενία και να ευχηθούμε καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Επόμενο παιχνίδι για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄Εθνικής την Κυριακή 20/11 απέναντι στη ΜΕΝΤ στο ΔΑΚ Κοζάνης.

Πιερικός Αρχέλαος-Εθνικός Κοζάνης 77-49

Διαιτητές: Κωνσταντινέλλης-Αναστασιάδης Γ.

Δεκάλεπτα: 21-17, 39-34, 68-42, 77-49

Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Λιόλιος 16 (4), Πολυχρόνης, Γκογκίδης 4, Γαλανός 2, Τζιοβάρας 7, Βουλγαράκης 5 (1), Ροδοστόγλου 14 (1), Καπαγιαννίδης, Τερζόπουλος 8, Κοκτσίδης, Κοντσές 13 (1), Τσιόγκας 8.

Εθνικός Κοζάνης (Καλομενίδης): Μπίγγας 6 (2), Ματούλας 5 (1), Μπλιούμης 3, Σούπουρας 2, Γιαμούζης 3 (1), Παπαδόπουλος 14, Τριντής 2, Πάπιστας 2, Γκουτζιομήτρος, Καπένης 6, Μακρίδης 6.