Γ' Εθνική: Καστοριά - Μακεδονικός Φούφα 0-1 | βίντεο

Με το "αριστερό" μπήκε η Καστοριά, στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της, για το 2023,  αφού ηττήθηκε στις καθυστερήσεις, από τον Μακεδονικό Φούφας με σκορ 0-1 και η κάτασταση γίνεται δύσκολη πλέον για αυτή,

Με την έναρξη του α΄ημιχρόνου η Καστοριά ειχε μια ελαφρια υπεροχή, έχασε μοναδική ευκαιρία να προγηθεί ενω ειχε και ένα δοκάρι. Έτσι στο 12΄ ένα κόρνερ από τα αριστερά για τους φιλοξενούμενους έδιωξε ο Κοσμίδης. Στο 15΄ ωραία προσπάθεια του Σαββόπουλου και σέντρα από τα δεξιά, δεν μπόρεσαν να την εκμεταλλευτούν ούτε ο Μπάρο, ούτε ο Tarelli.  Στο 30΄ μετά από σέντρα του Χασάι, ο Tozzo μπροστά σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 38΄ μετά από γέμισμα, ο Μανακίτσας έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη συνεχιστηκε το ίδιο σκηνικό. Η Καστοριά ειχε την ελαφριά υπεροχή, χωρίς όμως να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία, με εξαίρεση εκείνη,  όπου ο Πάλλας αστόχησε απο πολυ καλή θέση. Στο 48΄ ένα κόρνερ από τα αριστερά για τους φιλοξενούμενους έδιωξε ο Κοσμίδης. Στο 52΄ ωραία προσπάθεια του Tarelli, από τα δεξιά, έσπασε στον Κυριακού, ο οποίος πλάσαρε, απέκρουσε ο Δημητριάδης και στην επιστροφή της μπάλας ο Πάλλας πλάσαρε ψηλά άουτ.

Στο 73' ο Δημητριάδης απέκρουσε την απευθείας εκτελεση φάουλ του Μηλιάτη και η μπάλα κατέληξε πλάγιο άουτ. Το εκτέλεσε ο Μανακίτσας, αλλά το γυριστό σουτ του Tozzo, έφυγε άουτ. Στο 75΄το σουτ του Tarelli, έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Δημητριάδης, Στο 89΄ο Βασσάκης έκανε την σέντρα από τα αριστερά, αλλά ο Ελευθεριάδης έδιωξε σε κόρνερ. Στο 90΄+ 2΄ο Σεκκουλίδης, μετά από την εκτέλεση κόρνερ, με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Οι συνθέσεις:

ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σολάκης): Κοσμίδης, Tozzo, Χασάι (46΄ Κυριακού), Tarelli, Πάλλας (77΄ Νάκος), Μηλιάτης, Ελευθεριάδης, Γκέγκας, Μανακίτσας, Μπάρος, Σαββόπουλος

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑΣ (Κατακαλίδης): Δημητριάδης, Καρασιούνας, Μωυσιάδης, Σεκκουλίδης, Σερσέμης, Ρέλκας, Θεοδουλίδης (89΄ Ρωσσίδης), Ηλιάδης (78΄ Σπανδωνίδης), Καλογιαννίδης (85΄ Μητσόπουλος), Βασσάκης, Χάιτας

Διαιτητής: Ρηγόπουλος Λουκάς

Βοηθοί:  Καλλινιώτης Βασίλειος,  Μητρόπουλος Γεώργιος (Ε. Π. Σ. Ημαθίας)