Α' ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Σιάτιστας - Μακεδονικός Κοζάνης 2-0 | φωτο - βίντεο

Κέρδισε με 2-0 και  ξεπέρασε έτσι  με επιτυχία το εμπόδιο του Μακεδονικού Κοζάνης ο πρωτοπόρος Μακεδονικός Σιάτιστας που  συνεχίζει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.Οι γηπεδούχοι καλύτεροι στο πρώτο μέρος  είχαν την υπεροχή και  κατάφεραν με δύο εκτελέσεις κόρνερ να προηγηθούν 2-0 με γκολ του Μπούρτζου  στο 20' και του Παπουτσίδη στο 43'.
Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα 25' λεπτά προσπάθησαν να αντιδράσουν,  δημιούργησαν προϋποθέσεις για ένα γκολ που θα τους έβαζε ξανά  στο παιχνίδι,  χωρίς όμως να τα καταφέρουν.
Στα επόμενα λεπτά ο Μακεδονικός Σιάτιστας πήρε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και είχε τις ευκαιρίες να πετύχει και τρίτο τέρμα.

Το φιλμ του αγώνα
Στο 8' σουτ Παπουτσίδη, άουτ.
Στο 16' σουτ Παπουτσίδη διώχνει ο Ζηνόβιος σε κόρνερ.
Στο 20' κόρνερ με τον Παπουτσίδη στο δεύτερο δοκάρι, οι κόντρες θα ευνοήσουν τον Μπούρτζο που από κοντά με δυνατό σουτ θα ανοίξει το σκορ 1-0.
Στο 43' κόρνερ Ραφαηλίδη  και με  κεφαλιά από κοντά ο  Παπουτσίδης θα γράψει το  2-0.
Στο 45' φάουλ Παπουτσίδη μέσα στην περιοχή, σουτ Γεωργάκα, σώζει ο Ζηνόβιος.
Στο 46' σέντρα σουτ επικίνδυνη του Τζέλου, διώχνει σε κόρνερ ο Ζιάρας.
Στο 50' φάουλ Κατσαρού διώχνει σε κόρνερ ο Ζιάρας.
Στο 58' σέντρα Τάτσινα στο δεύτερο δοκάρι, αδύναμο πλασέ του Χατζηζήση, μπλοκάρει ο Ζιάρας.
Στο 60' σέντρα Τζέλου, κεφαλιά Σακαλή λίγο έξω.
Στο 79' σέντρα Παπουτσίδη, γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή του Τσικόπουλου Σ, η μπάλα έξω.
Στο 88' φάουλ Μπούρτζου, διώχνει σε κόρνερ ο Βαρυτιμίδης.
Στο 90' τετ α τετ ο Δεληζήσης, πλασάρει αλλά ο Βαρυτιμίδης σώζει.

Μακεδονικός Σιάτιστας (Παρασκευάς Γ.): Ζιάρας,Κατσίρης, Καραγιάννης, Ζερβανταρίδης (70' Τσικόπουλος Σ), Μπούρτζος, Δεληζήσης, Ραφαηλίδης, Γεωργάκας (83' ΠαπουτσίδηςΧ), Αποστόλου (60' Τσιούκρας), Παπουτσίδης, Μπαλτζής (83' Παπαγεωργίου).

Μακεδονικός Κοζάνης (Καραθανάσης Τ.):  Ζηνόβιος (83' Βαρυτιμίδης), Μουρατίδης, Τάτσινας (55' Μήλιος), Μαλούτας, Πολυχρονιάδης, Αργυρόπουλος (63' Τσικόπουλος ), Χατζηζήζης Δ. (63' Χατζηζήσης Θ), Κατσαρός, Σακαλής, Τζέλος, Δούμας (83' Πιλικίδης).

Διαιτητής: Καρατέρπος
Βοηθοί: Θεοδωρίδης, Τσιγγένης