Α' ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Κοζάνης – Αναγέννηση Εράτυρας 3-1 | φωτο - βίντεο

Έγιναν  συνήθεια στον Μακεδονικό οι ανατροπές.

Με νέα ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (τρίτη συνεχόμενη ) ο Μακεδονικός γύρισε το παιχνίδι και το  εις βάρος του 0-1 του πρώτου ημιχρόνου το μετέτρεψε  σε 3-1 υπέρ του απέναντι στην λαβωμένη από απουσίες αλλά ψυχωμένη αγωνιστικά  Αναγέννηση Εράτυρας.

Το παιχνίδι ήταν  σε γενικές γραμμές καλό   με τον Μακεδονικό να έχει τον έλεγχο και την κυκλοφορία  της μπάλας με  την Εράτυρα από την άλλη να είναι πολύ  ανταγωνιστική.

Οι ποδοσφαιριστές του Βασίλη Βικιάρη καλά οργανωμένοι,  μέσο αμυντικά, έβγαιναν αρκετές φορές  επικίνδυνα σε αντεπιθέσεις.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 10' με σουτ από κοντά του Άγγελου Τσάμη.

Ο Μακεδονικός ευτύχησε με το καλημέρα του Β’ μέρους να ισοφαρίσει σε 1-1 με κεφαλιά του Δούμα ύστερα από φάουλ του Κατσαρού.

Το 2-1 έγινε στο 85' όταν  ο Τάτσινας έβγαλε τη σέντρα ο Δούμας τσίμπησε τη μπάλα στο Τζέλο κι αυτός με ψύχραιμο πλασέ "κρέμασε" τον Κοκκινίδη.  Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα  στον επόπτη για οφσάιντ του σκόρερ.

Το τελικό 3-1 έγραψε με ωραίο σουτ ο Σακαλής στις καθυστερήσεις.

Σε ένδειξη πένθους και στη μνήμη των ανθρώπων που έχασαν τη ζωή τους στο πολύνεκρο σιδηροδρομικό δυστύχημα στα Τέμπη, πριν την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή.

Το φιλμ του αγώνα

Στο 8' σουτ Σακαλή, άουτ.

Στο 10' ο Άγγελος Τσάμης  θα βρεθεί στην περιοχή και με δεύτερη προσπάθεια, με δυνατό σουτ θα γράψει το 0-1.

Στο 22' σουτ Κατσαρού η μπάλα θα κοντράρει, νέο σουτ Δούμα, αποκρούει ο Κοκκινίδης.

Στο 34' σέντρα Τζέλου, κεφαλιά Τσικόπουλου, άουτ.

Στο 40' σέντρα σουτ Τάτσινα, αποκρούει ο Κοκκινίδης, νέα κεφαλιά Κατσαρού, μπλοκάρει ο Κοκκινίδης.

Στο 46' φάουλ Κατσαρού στην περιοχή, θα σηκωθεί ο Δούμας και με ωραία κεφαλιά θα ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο 69' σουτ Κατσαρού λίγο έξω.

Στο 73' σέντρα Χατζηζήση, κεφαλιά Σακαλή, άουτ.

Στο 76' δυνατό σουτ Μπούρτζου, άουτ.

Στο 85' σέντρα Τάτσινα, τσιμπάει ο Δούμας τη μπάλα στον Τζέλο που θα κρεμάσει τον Κοκκινίδη για το 2-1.

Στο 89' σουτ από καλή θέση του Ηλία, λίγο έξω.

Στο 92' στην αντεπίθεση ο Μακεδονικός με τον Τζέλο να βγάζει μπαλιά στον Σακαλή που με ωραίο σουτ θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-1.

Μακεδονικός Κοζάνης
 (Καραθανάσης): Ζηνόβιος, Τάτσινας , Χατζηζήσης Θ ( 46' Μαλούτας), Τσικόπουλος( 92' Ποιλικίδης), Αργυρόπουλος, Πολυχρονιάδης ( 79'  Κατσαρός, Χατζηζήσης Δ, Δούμας (92' Τσίτσαρης)

Αναγέννηση Εράτυρας
 (Βικιάρης): Κοκκινίδης , Τζατζάρης Θ., Ρούσης, Τσάμης Σ., Τσάμης Αγγ. ( 86' Τσιόρκας), Τσάμης Θ, Σκαμάγκας, Καρπόζηλος, Μπούρτζος, Ηλίας, Κοτζατίσογλου.