Τελικός κυπέλλου ΕΠΣ Κοζάνης : ΦΣ Κοζάνη - Μακεδονικός Φούφα 3-2 στην παράταση (κ.α. 2-2) | φωτο - βίντεο

Κυπελλούχος ΕΠΣ Κοζάνης ,με ανατροπή  η Κοζάνη 3-2  στην παράταση .Κανονικός αγώνας 2-2.

Σήκωσε το κύπελλο η Κοζάνη μετά από έναν τελικό που τα είχε όλα .Ο Μακεδονικός Φούφα προηγήθηκε 0- 1 με τον Παπά για να ισοφαρίσει σε 1-1 η Κοζάνη με γκολ- φάουλ  του Μπακάλη. Σκορ που ήταν και ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες δέχθηκαν κι από μια κόκκινη κάρτα συνεχίζοντας στο Β μέρος με 10 ποδοσφαιριστές.

Κόκκινη για τον Μακεδονικό Φούφα ο τερματοφύλακας Δημητριάδης και λίγα λεπτά μετά κόκκινη και στον Καραγιάννη της Κοζάνης.

Στο δεύτερο μέρος  ο Μακεδονικός πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ  1-2 με σουτ του Καλογιανίδη για να ισοφαρίσει πάλι η Κοζάνη σε 2-2  με τον Λάμπογλου.

Στην παράταση η Κοζάνη γύρισε το ματς και με γκολ που πέτυχε  στο Α'  μέρος  ο Κανούλας  ήταν η νικήτρια του τελικού με σκορ 3-2.

Πριν αρχίσει το δεύτερο μέρος της παράτασης υπήρξε νέα ένταση με τον διαιτητή να αποβάλει τον Σερσέμη και τον Μακεδονικό Φούφα να θέλει να αποχωρήσει από το παιχνίδι χωρίς όμως τελικά να γίνει πράξη.

Ήταν γενικά ένας τελικός γεμάτος ένταση, εντός και εκτός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου, με  διακοπές , με τρεις κόκκινες κάρτες  (δυο για τον Μακεδονικό  Φούφα και μια για την Κοζάνη) ,με 5 γκολ( 3 για την Κοζάνη και δύο για τον Φούφα ),και με 3 δοκάρια(για την Κοζάνη).

Έναν  τελικό που όμοιο του όσοι φίλαθλοι βρέθηκαν στο παιχνίδι σίγουρα δεν έχουν ξαναδεί.

Από την αρχή το παιχνίδι μύριζε μπαρούτι με τον Μακεδονικό Φούφα να απειλεί δύο φορές να φύγει από το παιχνίδι νιώθοντας  αδικημένος από τις αποφάσεις των διαιτητών.

Ο Μακεδονικός Φούφα μπορεί να μην αποχώρησε από το παιχνίδι  αφού επικράτησε η λογική, αλλά στο τέλος δεν παρουσιάστηκε στις απονομές για να πάρει  τα μετάλλια και το κύπελλο.

Την απονομή του κυπέλλου στην Κοζάνη έκανε ο πρόεδρος της ΕΠΣ Κοζάνης κ. Αποστόλου Γιάννης.

Το φιλμ του αγώνα
Στο 2' Καλογιαννίδης κόρνερ,  κεφαλιά του Παπά 0-1
Στο 13' σέντρα Καραγιάννη,  κεφαλιά Λάμπογλου άουτ
Στο 16' σουτ Καλογιαννίδη , άουτ
Στο 27' Πάνος φάουλ μέσα στην περιοχή , κεφαλιά Κανούλα άουτ
Στο 33' σουτ Ψάλτη άουτ

Στο 35' Λάμπογλου στην αντεπίθεση μόνος λίγο έξω από την περιοχή βρίσκεται στο έδαφος  από τον Δημητριάδη κόκκινη και φάουλ Πολλές διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Φούφα και διακοπή περίπου για 10 λεπτά (τη θέση του Δημητριάδη παίρνει ο Πατουλίδης)
Με την έναρξη του  παιχνιδιού ο Μπακάλης εκτελεί το φάουλ και ισοφαρίζει σε 1-1

Στο 44'  κόκκινη κάρτα στον Καραγιάννη της Κοζάνης.
Στο 48'  σουτ Παπαργυρίου αποκρούει ο Πατουλίδης στο δοκάρι και κόρνερ
Στο 50' βολίδα Μωυσιάδη , η μπάλα  κοντράρει και καταλήγει στα δίχτυα για το 1-2
Στο 65' σουτ Ψάλτη λίγο έξω
Στο 70' σουτ Λάμπογλου στο οριζόντιο δοκάρι
Στο 83' σέντρα Παπαργυρίου και με μονοκόμματο σουτ ο  Λάμπογλου ισοφαρίσει σε 2-2 με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση
Στο 92' σουτ Παπαργυρίου, η μπάλα σκάει στο έδαφος βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και περνάει άουτ
Στο 96' Στόιος μπαλιά στον Παπανικόπουλο  σουτ άουτ
Στο 103' μπαλιά πάρε βάλε του Πάνου στον Κανούλα που θα στείλει εύκολα τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-2.  Οι ποδοσφαιριστές του Φούφα διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ στον Πάνο πριν βγάλει τη σέντρα στον Κανούλα.
Στο ημίχρονο αποβάλλεται  με κόκκινη ο Σερσέμης με τον Φούφα να παίζει στο δεύτερο μέρος με εννιά παίκτες .
Τίποτα αξιόλογο από φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο  με την Κοζάνη να στέφεται  κυπελλούχος 2022 - 2023.

ΦΣ Κοζάνη
(Μπαδήμας): Καραγκιόζης,  Πάνος,  Λάμπογλου (110' Βοριαζίδης),  Καραγιάννης,  Γιαλαμίδης (38' Κούφας),  Πάτας (90' Μαραγκός), Μπακάλης (46' Παπανικόπουλος),  Πιρίτζαους (66' α.α. Στόιος),  Κανούλας (113' Μπίντσης),  Ψάλτης,  Παπαργυρίου.

Αναπληρωματικοί
Μπλατσιώτης,  Παπανικόπουλος, Βοριαζίδης,  Κούφας,  Στόιος,  Μπίντσης,  Τσώτσος

Μακεδονικός Φούφα
(Καπετάνος): Δημητριάδης, Καρασιούνας,  Μωϋσιάδης,  Σεκκουλίδης,  Παπάς,  Σερσέμης,  Κοντογουλίδης,  Καλογιαννίδης (74' Σπανδωνίδης),  Χάϊτας (110' Ρωσσίδης), Θεοδουλίδης (80' Μητσόπουλος) Βασσάκης (38' Πατουλίδης).

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης
Βοηθοί: Τζιουβάρας,  Τζιαμπάζης
4ος: Τσάνης

Δηλώσεις του προπονητή της Κοζάνης κ. Νίκου Μπαδήμα και του Στράτου Λάμπογλου ποδοσφαιριστής της Κοζάνης, μετά τον επεισοδιακό Τελικό Κυπέλλου !

επιμέλεια - ρεπορτάζ: Γιώργος Κατσίκας