ΕΚΑΣΔΥΜ - Β’ φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος εφήβων : Ηρακλής Κοζάνης - ΚΑΟΧ 74-55 | φωτο - βίντεο

Στην τρίτη και τελευταία ημέρα της Β’ φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος εφήβων, ο Ηρακλής Κοζάνης αντιμετώπισε στο ΔΑΚ Κοζάνης τον ΚΑΟΧ.

Η ομάδα της Χαλκιδικής αιφνιδίασε τους Κοζανίτες και πήρε κεφάλι στο σκορ με 5-10, αλλά ένα σερί του Ηρακλή γύρισε το παιχνίδι στο δεκάλεπτο με 18-12.

Στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου, η νεανική ομάδα του ΚΑΟΧ συνέχισε να βγάζει ενέργεια στο παιχνίδι της και μείωσε στον πόντο (20-19) ενώ στο 5λεπτο το σκορ στο 25-22. Η αστοχία των παικτών του Ηρακλή έδωσε την ευκαιρία στον ΚΑΟΧ να φτάσει ξανά στον πόντο (32-31) και το ημίχρονο να έκλεισε με 37-33.

Από την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι, έχοντας γρήγορο ρυθμό, πολλά φάουλ και αρκετά άστοχα σουτ, με τους Κοζανίτες να κρατάνε μια διαφορά 10 πόντων στο κλείσιμο της περιόδου και τους Τοπάλη, Βαργιάμη και Στιάπη να ανεβάζουν ρυθμόγια να κλείσει το σκορ με 54-44.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ηρακλής κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, παίρρνοντας έτσι το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 74-55

Ηρακλής Κοζάνης-ΚΑΟΧ  74-55

Διαιτητές: Γιανούδης-Παπαγιώτης

Δεκάλεπτα: 18-12, 37-33, 54-44, 74-55

Ηρακλής Κοζάνης (Καραλίβανος): Αργυρόπουλος, Κουζιάκης, Καραγιάννης 8(1), Τσάτας, Κουτσιούκης 1, Τοπάλης 27(3), Βαργιάμης 17(1), Παράσχος, Γκατζιούφας 2, Τσέπουρας 2, Στιάπης 15(1), Φαρμάκης 2.

ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος): Παναγιωτόπουλος 22, Λάσκαρης 6(1), Σαββίδης, Πούλος, Ματζίνος 3, Σακκοράφας, Τσαρούχας, Ζήσης 11(2), Μπαξεβάνογλου 4, Μαυρίδης, Ελευθερούδης 9(1).

πηγή: maksports.gr