Μπαράζ: Δόξα Βερμίου Πύργων - Δαναοί Κοζάνης 0-0 κ.α. 1-1 παρ.1-4πεν. - Στην Α κατηγορία οι Δαναοί | φωτο - βίντεο

Φινάλε ακατάλληλο για καρδιακούς είχαμε στο παιχνίδι - μπαράζ μεταξύ της Δόξας Βερμίου Πύργων και των Δαναών. Οι Πύργοι ήταν η δωδέκατη στην κατάταξη  ομάδα στην Α'  κατηγορία ενώ οι  Δαναοί ήταν η τρίτη ομάδα στην Β κατηγορία.
 Σύμφωνα με την προκήρυξη του πρωταθλήματος αυτές οι δύο ήταν οι ομάδες που θα μονομαχούσαν   για το ποια ομάδα θα αγωνιζόταν τη νέα σεζόν στην Α κατηγορία και ποια στην Β' κατηγορία.

Η  νεανική ομάδα των Δαναών  στη διαδικασία των πέναλτι κέρδισε τους έμπειρους  Πύργους και θα είναι αυτοί που για πρώτη φορά στην ιστορία τους θα αγωνιστούν στην Α κατηγορία ΕΠΣ Κοζάνης.

Το παιχνίδι ήταν σφιχτό  με λίγες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες Ο Γιάννης φοβόταν το θεριό και το θεριό το Γιάννη.

Η κανονική διάρκεια τελείωσε στο στείρο 0-0.

Η παράταση στα τελευταία λεπτά θύμισε χιτσοκικό φινάλε.
Οι Πύργοι προηγήθηκαν στο 117' με τον Σιδηρόπουλο και στο αμέσως λεπτό οι Δαναοί ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Μπαλτζή

Οι Δαναοί διαμαρτυρήθηκαν για ένα πέναλτι στο 85' και οι Πύργοι διαμαρτυρήθηκαν  με τη σειρά τους  για πέναλτι στα τελευταία λεπτά της παράτασης όταν το παιχνίδι ήταν ακόμη στο 0-0.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι.
Εκεί όμως  οι Δαναοί είχαν φύλακα Άγγελο τον Ζερβανταρίδη ο οποίος απέκρουσε τα δύο πρώτα πέναλτι.

το φιλμ του αγώνα
Στο 7' σουτ Μούκα, άουτ.
Στο 49' σουτ του Παπαδόπουλου Αγγ., άουτ.
Στο 54'ο Χαριτίδης ωραία στον Νίκου Γ.   σουτ από κοντά,  σωτηρία επέμβαση Ζερβανταρίδη, η φάση συνεχίζεται,  η μπάλα στον Νίκου σέντρα και ο Λεμονής από κοντά σουτ, νέα επέμβαση Ζερβανταρίδη.
Στο 57' σουτ Παπαδόπουλου,  λίγο έξω.
Στο 89' Μπαλτζής σπάει στον Λογδανίδη σουτ μέσα από την περιοχή άουτ
Στο 96' φάουλ Μούκα  κεφαλιά Πισιρίδη άουτ
Στο 99' κόρνερ Παπαδόπουλου Λ.,  η μπάλα στον Παπαδόπουλο Θ σουτ , εκπληκτική επέμβαση του Τσιτλαχίδη
Στο 110'  σουτ Μούκα , η μπάλα κοντράρει  φωνές για πέναλτι  από  τους Πύργους.
Στο 117'  σουτ Σιδηρόπουλου 1-0.
Στο 118' με πλασέ ο Μπαλτζής Τ. από κοντά ισοφαρίζει σε 1-1.
Φινάλε ακατάλληλο  για καρδιακούς...

Στα πέναλτι (1-4)  κέρδισε την άνοδο στην Α κατηγορία ΕΠΣ Κοζάνης η ομάδα των Δαναών.

Μπέσνικ 1-4
Ακολούθησαν τρελοί πανηγυρισμοί των Δαναών που χάρηκαν με τη ψυχή τους την μεγάλη νίκη - άνοδο στην Α' κατηγορία
Αμέσως μετά το παιχνίδι ακολούθησε γεύμα- γιορτή  των Δαναών στο ψητοπωλείο   "Κοτέτσι"   που διατηρεί ο πρόεδρος των Δαναών Λευτέρης Βαρυτιμίδης.

Δόξα Βερμίου Πύργων (Καραγεωργίου): Τσιτλαχίδης,  Χριστοφορίδης (100' Τριανταφυλλίδης), Νίκου Γ., Πουλτίδης, Πισιρίδης, Βαγκόπουλος,  Μούκας,  Χαριτίδης, Σιδηρόπουλος,  Λεμονής (100' Τελίδης), Νίκου Ι.

Δαναοί Κοζάνης (Παπαδόπουλος - Πολύμερος): Ζερβανταρίδης,  Παλάσκας (100' Κωνσταντούλας), Μπένσικ, Παπαδόπουλος Θ.,  Σαββούδης (57' Ηλιάδης, 100' Μπαλτζής Π.),  Παλημάρκος,  Τοπαλίδης (46' Παπάς),  Μπαλτζής,  Παπαδόπουλος  Λ., Πολύμερος (30' α.α. Δημητρίου),  Παπαδόπουλος  Άγγελος (87' Λογδανίδης)

Διαιτητής: Γεωργιάδης
Βοηθοί: Θεοδωρίδης, Σίας Κ.