Α' ΕΚΑΣΔΥΜ: Εθνικός Κοζάνης - Διόσκουροι Κοζάνης 82-81

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε στο ΔΑΚ Κοζάνης ανάμεσα στους Διόσκουρους και στον Εθνικό με το σκορ στο 82-81. Ο φίλαθλος κόσμος παρά το τσουχτερό κρύο κατέβηκε στο γήπεδο να δει τον αγώνα και αποζημιώθηκε από το θέαμα όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ. 13 τρίποντα για τον Εθνικό και 4 για τους Διόσκουρους δεν τα λες και λίγα για τοπικό ντέρμπυ. Οι άμυνες σίγουρα δεν είχαν την τιμητική τους αλλά με τόσο επιθετικό ταλέντο δεν είναι και εύκολες. Οι Διόσκουροι προηγούνταν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού μέχρι και με 8 πόντους διαφορά.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους κυανόμαυρους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ και τον Εθνικό να μειώνει στην λήξη του 1ου δεκαλέπτου. Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έχτισαν μια διαφορά 8 πόντων αλλά 2 τεχνικές ποινές λίγο πριν την λήξη διέλυσαν την ψυχολογία των παικτών και η διαφορά πήγε στους 3 πόντους με πολύ γιούχα από την κερκίδα. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Εθνικός πέτυχε 27 πόντους και πήρε το προβάδισμα του αγώνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Διόσκουροι ισοφάρισαν τον αγώνα και είδαμε μεγάλα καλάθια αλλά και πολλές βολές!! ο κόουτς Βλάχος αποβλήθηκε με 2 Τ, αλλά οι παίκτες δεν το έβαλαν κάτω αν και η κατάσταση θύμιζε βιβλίο μαθηματικών…δηλαδή γεμάτη προβλήματα.

Μια παρένθεση-μου έλεγαν ότι το μπάσκετ είναι ρατσιστικό άθλημα υπέρ των ψηλών, όταν μάχεται για την θέση στην ρακέτα ένας δίμετρος και ένας περιφερειακός 1,70 μαντέψτε ποιος έχει το προβάδισμα… φυσικά ο κοντός γιατί δεν είναι ρατσιστικό το άθλημα και ο ψηλός θα πάρει και μια τεχνική ποινή μπόνους. Αν διαμαρτυρηθεί ο προπονητής για τα παραπάνω πρέπει να δεχτεί ένα Τ και ένα δεύτερο γιατί θεωρεί πως πρέπει να αποβληθεί για να δικαιωθεί η διαμαρτυρία. Όταν μαζέψεις γύρω στις 5 τεχνικές ποινές σε ένα ντέρμπυ που έληξε στον πόντο δεν πρέπει να αναρωτιέσαι για τίποτα. Πρέπει να δεις το βίντεο με καθαρό μυαλό διότι κανένα ψέμα δεν αντέχει στον χρόνο…. εκτός αν ζεις στην Ελλάδα.

Γενικά η ήττα όσο και να μας πείραξε ήρθε από μια ομάδα που αγόρασε ένα φοβερό ρόστερ εκ των οποίων οι 3 είναι παιδιά των Διόσκουρων, με μεγάλη εμπειρία και έχει στον πάγκο έναν έμπειρο προπονητή. Φυσικά τους δίνουμε συγχαρητήρια για την νίκη και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα. Πολλά συγχαρητήρια όμως αξίζουν και στην ομάδα μας, η οποία τώρα χτίζεται, που πάλεψε, που έφερε κόσμο στο γήπεδο, που έπιασε πολύ καλή απόδοση επιθετικά και τελικά παρά τις σημαντικές απουσίες λόγω τραυματισμών δεν μάσησε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Να σημειώσουμε ότι οι κερκίδες βάφτηκαν κυανόμαυρες από τους φιλάθλους των Διόσκουρων και τους ευχαριστούμε θερμά για την στήριξη.