Β φαση κυπέλλου ΕΠΣ Κοζάνης: ΑΕ Κοζάνης - ΑΣ Βελβεντό 2-4 στην παράταση (καν. αγώνας 2-2)

Στην παράταση πήρε την πρόκριση στους "4" του θεσμού το Βελβεντό με σκορ 2-4 κανονικός αγώνας 2-2.
 Το παιχνίδι που έγινε σ'  ένα πολύ βαρύ γήπεδο πρόσφερε πολλές συγκινήσεις με τους γηπεδούχους να προηγούνται δύο φορές 1-0 και 2-1 και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν ισάριθμες φορές 1-1 και 2-2.

Αξιοσημείωτο ειναι πως και τα τεσσερα γκολ της κανονικής διάρκειας σημειώθηκαν στα πρώτα 16 λεπτά του δεύτερου μέρους.

Η ΑΕΚοζάνης από το 63' έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γουρζουλίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα .

Το ματς κριθηκε στην παράταση με το Βελβεντό να πετυχαίνει δυο γκολ 2-4 και να παιρνει τη μεγαλη πρόκριση.

Στο 3' Γεωργιάδης θα σπάσει μέσα στην περιοχή , ο Σικαλόπουλος θα πιάσει το σουτ, άουτ.

Στο 10' φάουλ Σικαλόπουλου,  αποκρούει δύσκολα ο Καραγιάννης.

Στο 12' σουτ Δούμα λίγο έξω.

Στο 22' σουτ Δούμα διώχνει ο Τζέλιος.

Στο 48' με ωραία προσπάθεια και πλασέ ο Σικαλόπουλος ανοίγει το σκορ 1-0.

Στο 53' σουτ Ευαγγελόπουλου άουτ Το Βελβεντό διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι.
Στο 56' σέντρα Καρούζου Α δε μπορεί να διώξει ο Τζέλιος και ο Ευαγγελόπουλος με ωραίο πλασέ θα ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο 58' σέντρα μέσα στην περιοχή του Γουρζουλίδη και ο Παπαδόπουλος με ψύχραιμο πλασέ θα δώσει και πάλι προβάδισμα στην ΑΕ Κοζάνης με 2-1.

Στο 62' ο Δούμας στον Ευαγγελόπουλο και με δυνατό σουτ θα ισοφαρίσει σε 2-2.

Στο 63' δεύτερη κίτρινη- κόκκινη στον Γουρζουλίδη.

Στο 77' ο Μέτκο θα χάσει μεγάλη ευκαιρία από κοντά να δώσει προβάδισμα στο Βελβεντό.

Στο 80' σέντρα Μέτκο μονοκόμματο σουτ Ευαγγελόπουλου διώχνει ο Τζέλιος

2- 2 κανονική διάρκεια του αγώνα

Πάμε παράταση  ....

Στο 95' θα γλυστρήσει ο Κακουλαντωνάκης, θα κλέψει ο Καρούζος Α θα δώσει στον Ευαγγελόπουλο , αυτός στον Δράμη κι από κοντά θα γράψει το 2-3.

Στο 100' σουτ Δράμη λίγο έξω.

102' σουτ Μίχου με διπλή προσπάθεια  μπλοκάρει ο Καραγιάννης.