SL2: Ηρακλής - Κοζάνη 1-1 | βίντεο τα γκολ

Μια Κοζάνη χάρμα ιδέσθαι  στο δεύτερο ημίχρονο με περίσσιο ψυχικό σθένος νικώντας τον κακό εαυτό της του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να φύγει με τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας  μέσα από τη Χαλάστρα κόντρα στον Ηρακλή Θεσσαλονίκης  με σκορ 1-1.
Διπρόσωπη παρουσιάστηκε η Κοζάνη στο εκτός έδρας παιχνίδι της με τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης.

Στο πρώτο  μέρος ο Γηραιός είχε τον έλεγχο με την Κοζάνη να μη μπορεί να βρει τα πατήματα της.

Οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 24' με τον Κούστα.

Στο δεύτερο μέρος η Κοζάνη παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και με την βοήθεια των 60 περίπου ηρωικών φιλάθλων της πίεσε τον Ηρακλή για την ισοφάριση.

Η Κοζάνη είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 70ο λεπτό αλλά ο Βελλίδης κατάφερε να αποκρούσει.

Στο 70 ' οι ερυθρόλευκοι θα κερδίσουν  πέναλτι με τον Καλλέργη.   Η απόφαση του διαιτητή αμφισβητήθηκε έντονα από τους γηπεδούχους.  Την έσχατη των ποινών θα αναλάβει να εκτελέσει ο Πάνος αλλά ο Βελλίδης θα σώσει την ομάδα του από την ισοφάριση.

Μετά την εκτέλεση πέναλτι υπήρξε ένταση στην κερκίδα και συμπλοκές ανάμεσα στην αστυνομία και στους οπαδούς Ηρακλή με αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί προσωρινά.

Μια ισοφάριση  όμως που ήρθε για την Κοζάνη στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 96' με κοντινό  πλασέ του Κανούλα.