ΕΚΑΣΔΥΜ: Διόσκουροι Κοζάνης - Αριστοτέλη Φλώρινας 69-60

Η ομάδα των Διόσκουρων Κοζάνης πέτυχε μια δύσκολη εντός έδρας νίκη απέναντι στον Αριστοτέλη Φλώρινας με σκορ 69-60. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο συγκεντρωμένοι τον αγώνα και ευστόχησαν στα περιφερειακά σουτ για να πάρουν κεφάλι στο σκοράρισμα, η απάντηση ήρθε από τον Παπαντίνα με 4 τρίποντα για να τελειώσει το 1ο δεκάλεπτο στο 16-22.

Ο αγώνας είχε πολύ πάθος αλλά και μεγάλο εκνευρισμό τα οποία εντάθηκαν όταν αθλητής των Διόσκουρων τραυματίστηκε αλλά το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά και η ομάδα της Φλώρινας πέτυχε τρίποντο απέναντι σε 4 παίκτες.

Η ομάδα των Διόσκουρων πίστεψε προς στιγμήν ότι είναι unfair play αλλά οι διαιτητές δεν διέκοψαν το παιχνίδι όπου σύμφωνα με τον κανονισμό έχουν το δικαίωμα, και μόνο εάν ο τραυματισμός είναι σοβαρός μπορούν να το κάνουν για να προστατεύσουν τον αθλητή.

Ο αθλητής δέχτηκε την φροντίδα του γιατρού του αγώνα όταν σταμάτησε η φάση και ξαναμπήκε στο 2ο ημίχρονο όταν ήταν καλύτερα, άρα μάλλον δεν ήταν σοβαρός ο τραυματισμός όπως σωστά έκριναν οι άρχοντες του αγώνα. Κάπου εκεί υπήρξαν και κάποιες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους για παράβαση των κανονισμών καθώς παίκτης των φιλοξενούμενων έκανε επαναφορά αφού χτύπησε την μπάλα στο παρκέ. Μετά το ξανάκανε… πάλι διαμαρτυρίες.

Μετά το ξανάκανε ….. πάλι διαμαρτυρίες? Την πρώτη φορά είναι τυχαίο, τη δεύτερη φορά είναι σύμπτωση, την τρίτη, εχθρική ενέργεια λέει ο Ian Flemming. Για να το κάνει όμως 3 φορές μάλλον θα άλλαξε ο κανονισμός… κακώς γινόταν όλες αυτές οι διαμαρτυρίες έστω και χωρίς ύβρεις.

Υπάρχει κόσμος στο γήπεδο που ήρθε να δει μπάσκετ και όχι τον πάγκο να φωνάζει για αδικία. Μπορεί οποιαδήποτε ομάδα να καταθέσει ένσταση εάν θεωρεί ότι αδικείται ή να στείλει το βίντεο του αγώνα στους καθ΄ύλην αρμόδιους και να μην ταλαιπωρούμε τους φιλάθλους.

Διότι εάν οι φίλαθλοι ήρθαν να βλέπουν την κόμμωση και τις στολές έχουμε πρόβλημα. Πρωταγωνιστές πρέπει να είναι οι αθλητές και κανένας άλλος. Επομένως σωστές όλες οι τεχνικές ποινές για τους γηπεδούχους. Το 2ο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με επί μέρους σκορ 16-14.

Στο 2ο ημίχρονο οι Διόσκουροι μπήκαν συγκεντρωμένοι, αποφασισμένοι να παίξουν μπάσκετ. Ο Γκοβεδάρος οδήγησε την ομάδα σε άμυνα και επίθεση για έναν ακόμα αγώνα, ο Αθανασιάδης κέρδισε τις μάχες στην ρακέτα και οι Κωσταρελλόπουλος και Στρωτός βρήκαν ρυθμό κάπου ανάμεσα στο μπαράζ βολών και τις συνεχείς βολές, με τον Κωτούλα να βάζει πάλι τριποντάρα σε κρίσιμο σημείο, τον Πλιάκη να παλεύει στις ρακέτες και τον Στάκταρη να μοιράζει ασίστ επιστρέφοντας από τον τραυματισμό του. Στο 4ο δεκάλεπτο είχαμε μια τεχνική ποινή στον πάγκο των Διόσκουρων γιατί φώναξαν… και παραλίγο ακόμα μια διότι μιλούσαν με την Γραμματεία λέγοντας πως παίκτης των Διόσκουρων είχε 5 φάουλ και έπρεπε να αποβληθεί. Αλλά απλώς έγιναν συστάσεις να μην μιλάμε με την Γραμματεία και ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά με τον παίκτη να συνεχίζει!! γίναμε NBA στα 6 φάουλ η αποβολή… αλλά όχι, κάποια στιγμή έγινε αντιληπτό και φυσικά πήγε ο χρόνος πίσω…. ( the first time machine in kozani σίγουρα θα γράφεται σε κάποιον κανονισμό) αποβλήθηκε ο παίκτης και ξαναπαίχτηκε ο αγώνας!!

Τέλος καλό όλα καλά αν και η κατάσταση θύμιζε βιβλίο μαθηματικών δηλαδή γεμάτο προβλήματα. Θα θέλαμε να υποβάλλουμε ένσταση, αλλά ο αρχηγός των Διόσκουρων που πρέπει να την υποβάλλει (έτσι γράφει ο κανονισμός) είναι παίκτης και από την ένταση του αγώνα αντί να γράψει τα παραπάνω έγραψε κάτι εντελώς άκυρο και δεν υπάρχει και κανένας λόγος να εξεταστεί η ένσταση. Ίσως αυτός ο κανονισμός πρέπει να αλλάξει διότι τι γίνεται στα παιδικά πρωταθλήματα? θα υποβάλλει ένσταση ένας 14χρονος?

Υπάρχουν μέρες που έχουμε καλή απόδοση και μέρες που δεν είμαστε καλοί σε αυτό που κάνουμε. Ο καθένας πρέπει να κάνει την αυτοκριτική του. Γράφοντας τα παραπάνω να αναφέρουμε ότι κατά την γνώμη μας ο διαιτητής είναι από τους καλύτερους και δεν θέλουμε να μειώσουμε την αξία του σε καμία περίπτωση απλά θεωρούμε ότι δεν βρέθηκε σε καλή μέρα.

Ευχόμαστε καλή συνέχεια στην ομάδα του Αριστοτέλη Φλώρινας που με την καθοδήγηση του κόουτς Μαυρουδίου έχει ‘παντρέψει’ την εμπειρία με τα νέα παιδιά και παρουσιάζει ένα πολύ καλό σύνολο.