Επαναληπτικός αγώνας ημιτελικής φάσης Κυπέλλου ΕΠΣ Κοζάνης 2023-2024: ΑΣ Βελβεντό - ΠΑΟ Κοίλων 3-2 παρ. (2-2κ.α.) | φωτο - βίντεο

1ος αγώνας: ΠΑΟ Κοίλων  - ΑΣ Βελβεντό  1-1

2ος αγώνας  ΑΣ Βελβεντό  - ΠΑΟ Κοίλων  3-2 παράταση κ.α. 2-2

Καίγεται το Βελβεντό   Για πρώτη φορά στον τελικό της ΕΠΣ Κοζάνης  !!!

Μεγάλη νίκη πρόκριση με 3- 2 στην παράταση ( κ.α 2-2) πήρε το παθιασμένο Βελβεντό με αντίπαλο τον ΠΑΟ Κοίλων.

Το Βελβεντό μέθυσε από χαρά αφού είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του που θα συμμετάσχει στον τελικό της ΕΠΣ Κοζάνης.

Αντίπαλος του Βελβεντού θα είναι ο Εορδαϊκός που στο δεύτερο παιχνίδι κέρδισε τον Τιτάνα Σερβίων 4-0. Με το ίδιο σκορ ο Εορδαϊκός είχε κερδίσει και μέσα στα Σέρβια.

Το παιχνίδι του Βελβεντού είχε άγρια ομορφιά με εναλλαγές στο σκορ, ένταση και πρόσφερε πολλές συγκινήσεις στους 400 φιλάθλους που παρακολούθησαν με κομμένη την ανάσα την αναμέτρηση.

Αξίζει να σημειωθεί πως το Βελβεντό έπαιζε σε όλη την παράταση με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Τζούτζα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο πρώτο λεπτό της παράτασης.

Ο ΠΑΟ Κοίλων προηγήθηκε νωρίς 0-1 με αυτογκόλ.

Με το καλημέρα του δεύτερου ημιχρόνου το Βελβεντό ισοφάρισε σε 1-1 με τον Δούμα.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα 2-1 στο 78' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αθανασιάδη.

Ένα πέναλτι που αμφισβητήθηκε έντονα από τους γηπεδούχους.

Η ισοφάριση για το Βελβεντό ήρθε στο 81' με σουτ του Τσιφτσιάν που έγραψε το 2-2.  Το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα κριθεί στα πέναλτι, στο 120' μετά από μεγάλο πλάγιο του Μέτκο ο Τσιφτσιάν με γυριστή κεφαλιά έγραψε το τελικό 3-2 μέσα σε τρελά πανηγύρια.

Οι δύο ομάδες είχαν κι από ένα δοκάρι.  Το Βελβεντό με τον Σαββούδη στο 55' κι ο ΠΑΟ Κοίλων με τον Αθανασιάδη στο 117'

Το φιλμ του αγώνα

Στο 4' ατομική προσπάθεια Τρούπκου από τα πλάγια, συρτή σέντρα, η μπάλα βρίσκει πόδι αμυντικού και καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 13' φάουλ Σαββούδη μέσα στην περιοχή, κεφαλιά Πασχαλίδη άουτ.

Στο 22' σουτ Καρούζου, μπλοκάρει ο Πίτσικος.

Στο 38'  θα κλέψει τη μπάλα ο Μαντός, θα προσπαθήσει από πλάγια θέση να αιφνιδιάσει τον Τσέλιο , αλλά ο πορτιέρο του Βελβεντού θα διώξει.

Στο 44' σουτ Αθανασιάδη λίγο έξω.

Στο 46' γρήγορη επίθεση για το Βελβεντό , ο Δούμας στην περιοχή και με ωραίο σουτ θα ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο 53' μεγάλο πλάγιο του Μέτκο , η μπάλα θα φτάσει στον Ευαγγελόπουλο που θα σουτάρει λίγο έξω.

Στο 55' δυνατό σουτ Σαββούδη Στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 75' ο Μαντώς μέσα στην περιοχή θα βρεθεί στο έδαφος κι ο Πελετίδης θα δείξει την άσπρη βούλα του πέναλτι μέσα έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Το πέναλτι θα το εκτελέσει ο Αθανασιάδης και θα σημειώσει το 1-2.

Στο 81' σέντρα Μουλασιώτη, χάνει τη μπάλα ο Πίτσικος κι ο Τσιφτσιάν θα σημειώσει το 2-2 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Στην παράταση στο 91' δεύτερη κίτρινη κόκκινη στον Τζούτζα.

Στο 97' σουτ Γούτα, άουτ.

Στο 100' σουτ Πασχαλίδη σε κόρνερ διώχνει ο Πίτσικος.

Στο 101' ο Δούμας θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ο κ.  Πελετίδης θα δώσει χέρι στον σκόρερ.

Στο 117' σουτ Αθανασιάδη στο κάθετο δοκάρι.

Στο 120' πλάγιο του Μέτκο, γυριστή κεφαλιά του Τσιφτσιάν στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και το Βελβεντό για πρώτη φορά στον τελικό κυπέλλου ΕΠΣ Κοζάνης.

Α.Σ.  Βελβεντό
(Κουτσώνας ): Τσέλιος, Μέτκο, Πασχαλίδης (106' Μαλιούσης), Μουλασιώτης, Τζούτζιας, Καρούζος (70' Τσιφτσιάν, Δούμας, Παπαδόπουλος (79' Θωμόγλου), Γούτας, Ευαγγελόπουλος,  Σαββούδης (84' Λαμπρογιώτας).

ΠΑΟ Κοίλων
(Μαντζώλας):  Πίτσικος, Γιαμουρίδης (107' Φαρμάκης), Ποσινακίδης , Ζιώγας, Σαββίδης, Κυπίρτογλου  Τρούπκος (84' Καρυπίδης), Μαντώς.  Νικολαΐδης, Αθανασιάδης, Σαμαράς (65' Δραγώγιας).