Α' ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Κοζάνης - ΑΕ Περδίκκα 1-3 | φωτο

Νικητής στο ντέρμπι με τον Μακεδονικό Κοζάνης μέσα στη Νέα Νικόπολη  αναδείχθηκε ο Περδίκκας με σκορ 1-3.

Σ'  ένα παιχνίδι με αρκετά νεύρα και δυνατές μονομαχίες ιδίως στο πρώτο μέρος  οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο δυνατοί είχαν τον έλεγχο και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους μέτριους για 65 λεπτά  γηπεδούχους και να προηγηθούν στο ημίχρονο με 0-3 με δύο γκολ του Τσεμπερλίδη και ένα του Βλάχου.

Ο Μακεδονικός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 74' με τον Ευθυμιάδη.

Ο Περδίκκας να σημειώσουμε πως από το 68' έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Μαράσι.
Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν  για αυστηρότητα της  απόφασης.

Οι γηπεδούχοι με τη σειρά τους διαμαρτύρονται για επιθετικό  φάουλ στο πρώτο γκολ επάνω στον Πολυχρονιάδη και για το τρίτο γκολ και  υποστήριξαν  πως ο σκόρερ έφυγε από θέση οφσάιντ.

το φιλμ του αγώνα
Στο 7' σουτ Ματούλα μέσα από την περιοχή λίγο έξω.

Στο 9' επιθετικό φάουλ δε δίνεται από τον Πελετίδη και δίνει κόρνερ Το κόρνερ εκτελεί ο Συμεωνίδης, κεφαλιά πρώτη του Τσιάρδα,  στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά με κεφαλιά ο Τσεμπερλίδης στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 13' φάουλ Κεΐσογλου, διώχνει ωραία σε κόρνερ ο Μήτκας.

Στο 27' φάουλ Τσιντού πίσω από την άμυνα κι ο Τσεμπερλίδης από κοντά θα γράψει το 0-2.

Στο 30' κάθετη μπαλιά του Συμεωνίδη στο Βλάχο που με πλασέ θα γράψει το 0-3.

Στο 43' σουτ Τζέλου Θ., σε κόρνερ διώχνει ο Μήτκας.

Στο 50' μέσα στην περιοχή ο Συμεωνίδης σουτ , η μπάλα κοντράρει κι απομακρύνεται

Στο 68 ' απευθείας κόκκινη κάρτα στον Μαρασί.

Στο 74' κόρνερ Κεΐσογλου και με κεφαλιά ο Ευθυμιάδης θα μειώσει σε 1-3.

Στο 92' κόρνερ ο Κεΐσογλου κεφαλιά ο Μαντζιώκας άουτ.

Μακεδονικός Κοζάνης (Μαλούτας): Μεντεσίδης,  Κεϊσίδης,  Σακαλής (82' Μέρος),  Μαλούτας,  Ματούλας,  Τζέλος Δ., Μόσχος (60' Στεφανίδης),  Κεΐσογλου,  Δάλλης (46' Ευθυμιάδης),  Πολυχρονιάδης (60' Μαντζιώκας),  Τζέλος Θ. (82' Κοβαλέγγος).

ΑΕ Περδίκκα (Θεοδωρίδης):  Μήτκας,  Τσιντός  Π., Τσάρδας,  Καζανάς,  Τζουβάρας,  Τσιντός  Χρ., Συμεωνίδης (62' Μεντεκίδης),  Τσεμπερλίδης (80' Σαββάκης),  Βλάχου (64' Γκρίζης),  Ρέλκας (80' Θεοδωρίδης), Μαρασί.

Διαιτητής: Πελετίδης
Βοηθοί: Γεωργιάδης,  Λαμπριανίδης